Nie jesteśmy dużymi entuzjastami pomysłu zamykania szkół. Jeżeli zamykać szkoły, to bardzo lokalnie - tam, gdzie są duże ogniska - powiedział we wtorek w RMF FM doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Prof. Horban we wtorek w RMF FM był pytany o plany ewentualnego zamknięcia szkół w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem.

"Jesteśmy niezbyt dużymi entuzjastami tego pomysłu, ponieważ dzieci i młodzież chorują relatywnie łagodnie" - powiedział prof. Horban. "Jeżeli zamykać szkoły, to bardzo lokalnie – zamykamy tam, gdzie są duże ogniska. To się dzieje w tej chwili" – dodał.

Zapewnił, że Rada Medyczna będzie starała się uniknąć rekomendowania lockdownów. "Proszę pamiętać, że to naprawdę jest niesłychanie dewastujące wszystko. (...) Nie jest naszym celem ani zrujnowanie gospodarki, ani więzi społecznych, ani pozbawienie dzieci możliwości nauki poprzez trzymanie ich rok na zdalnym nauczaniu" - podkreślił.

Ministerstwo Edukacji i Nauki, powołując się na dane od kuratorów, poinformowało w piątek, że 98,3 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 89,4 proc. szkół podstawowych i 89,8 proc. ponadpodstawowych pracowało w trybie stacjonarnym. Stacjonarnie w piątek pracowało 15 175 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 98,3 proc. wszystkich. 23 przedszkola pracowały zdalnie, a 237 w trybie mieszanym. W piątek stacjonarnie pracowały też 12 862 szkoły podstawowe, czyli 89,4 proc. wszystkich i 7013 szkół ponadpodstawowych, czyli 89,8 proc. Zdalnie pracowało 57 szkół podstawowych i 49 ponadpodstawowych. W trybie mieszanym pracowało 1469 szkół podstawowych i 751 ponadpodstawowych.