"Warunkiem rozmów była obecność pana premiera Mateusza Morawieckiego, a okazało się, że go nie ma. Chcemy na poważnie rozmawiać o problemach opieki zdrowotnej. Mamy postulaty, które są znane stronie rządowej. Chcemy natychmiastowych rozwiązań. Potrzebujemy spotkania z osobami decyzyjnymi, a takiej osoby dzisiaj zabrakło" – powiedział mediom wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Artur Drobniak po spotkaniu z szefem MZ w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie.

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok relacjonowała z kolei, że "ministerstwo przekazało informację o ogromie kosztów".

"Pytamy, kto to liczył i jak"– powiedziała. "Publiczna ochrona zdrowia kona na naszych oczach, a my nie chcemy umierać na swoich stanowiskach pracy i nie chcemy narażać pacjentów" – mówiła.

Reklama

Medycy wyjaśniali, że postulują m.in. natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia i podwyższenie zarobków.

Zadeklarowali, że są gotowi w każdej chwili do rozmów z premierem Morawieckim. "Po dzisiejszej sytuacji domagać się też będziemy obecności ministra finansów" – powiedziała Ptok.

Zapowiedziała też ekonomistów zaproszonych przez medyków. "Chcemy wiedzieć, na jakich założeniach wyliczono tak olbrzymie kwoty" – zaznaczyła.

"Zapraszamy media na dzisiaj na godzinę 15.30 pod Ministerstwo Zdrowia" – dodała.