Przyspieszenie osiągnięcia nakładów na ochronę zdrowia w wysokości 6 proc. PKB w 2023 r. zamiast w 2024 r. i określenie ścieżki wzrostu do 7 proc. PKB w 2027 r. zakłada rządowy projekt ustawy, którego pierwsze czytanie odbyło się we wtorek na posiedzeniu komisji sejmowej.

Projekt regulacji – jak mówił wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski – był oczekiwany od dłuższego czasu przez wiele środowisk, m.in. medyków i osób z sektora ochrony zdrowia.

Celem regulacji jest przyspieszenie osiągnięcia poziomu nakładów na ochronę zdrowia w wysokości 6 proc. produktu krajowego brutto (PKB) w 2023 r. i określenie ścieżki dalszego wzrostu do 7 proc. PKB w 2027 r.

Obecnie minimalny poziom nakładów na ochronę zdrowia zakłada wzrost do wysokości 6 proc. PKB do 2024 r. i w latach kolejnych.

Komisja przyjęła projekt, wprowadzając do niego poprawki. Akceptacji nie zyskała m.in. propozycja Marceliny Zawiszy (Lewica) o zorganizowanie w sierpniu wysłuchania publicznego w sprawie projektu. Posłanka podnosiła, że zabrakło konsultacji tej regulacji.