"Wyniki badań: Szczepionka Pfizer w 96% zapobiega hospitalizacji z powodu wariantu Delta SARS-CoV-2; a AstraZeneca w 92%. Analiza objęła 14 019 przypadków wariantu Delta. Szczepionki są najważniejszym narzędziem, jakie mamy w walce z #COVID-19. Szczepionki są najważniejszym narzędziem, jakie mamy w walce z #COVID-19" - podsumował we wpisie na Twitterze szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

Dane z Public Health England (PHE) pokazują, że Comirnaty® firmy Pfizer/BioNTech i szczepionka przeciwko COVID-19 AstraZeneca są skuteczne w zapobieganiu hospitalizacji z powodu wariantu Delta wirusa SARS-CoV-2.

SARS-CoV-2 to wirus wywołujący COVID-19. Od czasu jego pojawienia się w 2019 roku wykrytych zostało kilka ważnych wariantów genetycznych. Wariant Delta (wcześniej wariant B.1.617.2) został po raz pierwszy zidentyfikowany w Indiach w październiku 2020 r. i oznaczony jako wariant wzbudzający obawy Światowej Organizacji Zdrowia ze względu na jego zwiększoną zakaźność.

Reklama

Jak wcześniej ustaliło PHE, wariant Delta jest do 64 proc. bardziej zakaźny, niż wariant Alpha (wcześniej wariant B.1.1.7), po raz pierwszy zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii we wrześniu 2020 roku.

Z analizy PHE wynika, że Comirnaty® firmy Pfizer/BioNTech jest w 96 proc. skuteczna w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi wymagającemu hospitalizacji z powodu wariantu Delta SARS-CoV-2, natomisat szczepionka AstraZeneca (od kwietnia znanej jako Vaxzevria) jest w 92 procentach skuteczna przeciwko hospitalizacji.

Reklama

Są to wartości porównywalne ze skutecznością szczepionki przeciwko hospitalizacji w przypadku “zwykłego” wariantu Alpha.

Analiza objęła 14 019 przypadków wariantu Delta – z czego 166 osób było hospitalizowanych – w okresie od 12 kwietnia do 4 czerwca. Brano pod uwagę przyjęcia do szpitali w Wielkiej Brytanii w nagłych wypadkach.

Chociaż trwają badania mające na celu ustalenie poziomu ochrony przed zgonem w przypadku wariantu Delta, to - podobnie jak w przypadku innych wariantów - oczekuje się, że będzie on wysoki. Inna niedawno opublikowana analiza PHE wykazała, że jedna dawka szczepionki jest o 17 proc. mniej skuteczna w zapobieganiu objawowemu zachorowaniu na COVID–19 spowodowany przez wariant Delta - w porównaniu z Alpha. Natomiast po dwóch dawkach różnica jest niewielka.

„Te niezwykle ważne odkrycia potwierdzają, że szczepionki zapewniają znaczną ochronę przed hospitalizacją z powodu wariantu Delta”. - skomentowała dr Mary Ramsay, kierownik ds. szczepień w PHE.

„Szczepionki są najważniejszym narzędziem, jakie mamy przeciwko COVID-19. Dzięki nim uratowano już tysiące istnień ludzkich. Aby uzyskać maksymalną ochronę przed wszystkimi istniejącymi i pojawiającymi się wariantami, absolutnie konieczne jest uzyskanie obu dawek, gdy tylko zostaną Ci zaoferowane”.

Brytyjski minister ds. szczepień Nadhim Zahawi, cytowany na stronie European Pharmaceutical Review dodał: „To niezwykle zachęcające, że dzisiejsze badania pokazują, że szczepionki nadal pomagają zerwać związek między hospitalizacją a wariantem Delta po jednej dawce, a ich skuteczność jest wysoka zwłaszcza po dwóch dawkach. Nie zwlekaj – zrób drugie szczepienie, abyś mógł skorzystać z najpełniejszej możliwej ochrony”.

Oddzielna analiza PHE wskazuje, że program szczepień przeciw COVID-19 do 30 maja zapobiegł do tej pory 14 000 zgonom i około 42 000 hospitalizacjom osób starszych w Anglii.