Prof. Maciej Banach złożył na ręce ministra zdrowia Adama Niedzielskiego rezygnację z funkcji dyrektora Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi. Rezygnacja została przyjęta.

Informację o rezygnacji prof. Banacha z piastowanej przez ostatnie siedem lat funkcji ICZMP przekazał w poniedziałek na swojej stronie internetowej.

"W dniu dzisiejszym - 29 marca - prof. Maciej Banach złożył na ręce ministra zdrowia Adama Niedzielskiego rezygnację z funkcji dyrektora Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Rezygnacja została przyjęta" - napisano w komunikacie.

Na razie nie wiadomo, kto będzie kierował ICZMP; zgodnie z przepisami, w przypadku odwołania dyrektora instytutu minister nadzorujący wyznacza do pełnienia obowiązków jednego z jego zastępców albo inną osobę spełniającą warunki określone w ustawie.

W rozmowie z Radiem Łódź prof. Banach nie zdradził, jakie ma plany na przyszłość, zapewnił jednak, że nadal będzie wspierać ICZMP "naukowo, leczniczo i pod każdym innym względem". Podkreślił, że praca z zespołem "Matki Polki" była dla niego "honorem i zaszczytem".

Instytut CZMP w Łodzi składa się z dwóch kompleksów szpitalnych: ginekologiczno-położniczego i pediatrycznego. Jest jedną z największych wielospecjalistycznych placówek w kraju o najwyższej referencyjności w dziedzinie perinatologii, ginekologii i pediatrii; prowadzi też działalność naukową i dydaktyczną. Rocznie w ICZMP hospitalizuje się ok. 40 tys. pacjentów, w przychodniach udziela się ponad 180 tys. porad specjalistycznych.