Szef rządu zwrócił uwagę, że 4 lutego - w Światowym Dniu Walki z Rakiem - poinformowano, że do końca marca przygotowany zostanie projekt, który pilotaż sieci onkologicznej przekuje na rozwiązanie systemowe; ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022.

"Dziś spotykamy się, żeby podobny program rozpoczął się w dziedzinie kardiologii i medycyny sercowo-naczyniowej" – poinformował premier. "Rozpoczynamy dziś niezwykle ważny etap wejścia w program, który nazywamy krajową siecią kardiologiczną. Na początek będzie to pilotaż w województwie mazowieckim" - przekazał Morawiecki.

Premier akcentował, że ważne jest, aby choroby sercowo-naczyniowe, które są podstawową przyczyną zgonów, były we właściwy sposób leczone. "Jestem przekonany, że całościowe podejście i spojrzenie na cały proces leczenia z perspektywy pacjenta będzie krokiem milowym w bardzo właściwym kierunku, w zaoferowaniu Polakom dobrego procesu leczenia schorzeń sercowych, naczyniowych" - mówił Morawiecki podczas wizyty w Narodowym Instytucie Kardiologii.

Premier odnosząc się do programu krajowej sieci kardiologicznej wyraził oczekiwanie współpracy wszystkich ośrodków. "Liczę na to, że szef Narodowego Instytutu Kardiologii powoła wkrótce specjalną radę, która będzie monitorowała proces tworzenia krajowej sieci kardiologicznej (...) po etapie pilotażu w województwie mazowieckim" - mówił.

"Dla nas jest to absolutny priorytet. Chcemy, aby choroby sercowo-naczyniowe, które są podstawową przyczyną zgonów były we właściwy sposób leczone. Żeby jak najlepiej cały polski system szpitalny, leczniczy - od procesu kierowania, poprzez konsultacje i koordynację żeby we właściwy sposób kierował pacjentem przez cały ten proces" - mówił.

Morawiecki dodał, że z tego względu zmienione będą przez NFZ wyceny zarówno w podstawowej opiece zdrowotnej związane z właściwym kierowaniem pacjentów do poszczególnych ośrodków, a skończywszy na procesie leczenia bardziej skomplikowanych przypadków i monitoringu pooperacyjnym.

"Te wszystkie obszary zbieramy w jeden i z perspektywy pacjenta będziemy starali się dostarczyć najlepszą możliwą, na poziomie europejskim, usługę zdrowotną" - deklarował.

Minister zdrowia Adam Niedzielski akcentował, że Krajowa Sieć Kardiologiczna to druga odsłona planu odbudowy zdrowia Polaków. Przekazał, że następne elementy planu będą obejmować m.in. zdjęcie limitów dostępu do specjalistów i rehabilitację post-covidową.

Szef resortu zdrowia zwrócił uwagę, że "pandemia spowodowała nie tylko spustoszenie w postaci dużej liczby zakażeń, zgonów, ale przyczyniła się w sposób bezpośredni do deficytu zdrowia i spadku liczby wykonywanych zabiegów, m.in. tych kardiologicznych". "Będziemy chcieli zaprezentować program profilaktyki skierowanej do osób 40+, która pozwoli w ramach bilansu zdrowotnego po covidzie zadbać o swoje zdrowie i wrócić do normalnego trybu leczenia i diagnostyki" - dodał.

Obecny na konferencji dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii Tomasz Hryniewiecki podkreślił, że Krajowa Sieć Kardiologiczna to szansa na szybkie skierowanie pacjenta do ośrodków specjalistycznych, "gdzie może być postawione prawidłowe rozpoznanie i zaproponowane adekwatne leczenie". "Szybkie leczenie to bardziej skuteczne leczenie, mniejsza ilość powikłań, a więc ogromna szansa dla naszych pacjentów" - ocenił Hryniewiecki.

"My naprawdę możemy zaoferować takie leczenie skuteczne i nowoczesne. Takie samo jak w najbogatszych krajach na świecie. Chodzi tylko o to, żeby pacjenci trafiali do tych ośrodków najlepszych na wczesnym etapie choroby, bo wyniki są wtedy znacznie lepsze i mniejsza ilość powikłań" - powiedział dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii. W jego ocenie, właśnie taką szansę daje pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej, "który jest jasno wytyczoną ścieżką dla pacjenta".

Na koncie premiera w mediach społecznościowych poinformowano po konferencji, że Krajowa Sieć Kardiologiczna ma zapewnić m.in. szybszą diagnozę i skrócenie drogi pacjenta oraz pełne wykorzystanie sprzętu ośrodków konsultujących i doświadczenia lekarzy. KRK oznacza też, jak wskazano, wzrost wyceny świadczeń, zwiększenie limitu finansowego procedur, zniesienie limitu konsultacji i premiowanie POZ za uzasadnione skierowanie pacjenta. Podano ponadto KRK skupi się na czterech grupach schorzeń m.in.: nadciśnieniu tętniczym, niewydolności serca oraz zaburzeniach rytmu serca i przewodzenia.