Dworczyk przekazał na konferencji prasowej w KPRM, że premier Mateusz Morawiecki ustalił z premierem Słowacji Igorem Matoviczem, że Polska ze względu na trudną sytuację epidemiczną u naszych południowych sąsiadów udzieli im pomocy.

Zaznaczył, że w najbliższych dniach będą prowadzone testy przesiewowe w wybranych miejscach na Słowacji, tam gdzie są największe ogniska choroby.

"Premier Morawiecki zlecił Rządowemu Centrum Bezpieczeństwa zorganizowanie (...) wyjazdu, misji polskich lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych w liczbie 200 osób, którzy w najbliższy weekend będą wpierać naszych sąsiadów na południu" - powiedział Dworczyk.

Podkreślił, że testy na koronawirusa będą prowadzone między innymi w pasie przygranicznym z Polską. "To jest szczególnie ważne, żeby choroba nie przenosiła się przez granicę" - podkreślił szef KPRM.

Rząd Słowacji zdecydował w niedzielę, że zakaz wychodzenia z domu zostanie przedłużony do 7 lutego. Jednocześnie podjęto decyzję, że od poniedziałku do 27 stycznia na Słowacji przeprowadzone zostaną powszechne testy na obecność koronawirusa. Brak negatywnego wyniku będzie oznaczać obowiązkowe pozostawanie w domu.