Od piątku seniorzy po 80. roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw Covid-19. Zapisu można dokonać na trzy sposoby: telefonicznie i przez internet - te dwie formy rejestracji ruszyły o północy z czwartku na piątek - lub w punkcie szczepień. Ponadto uruchomiony został formularz, za pośrednictwem zgłoszenia którego osoby powyżej 18. roku życia mogą zgłaszać chęć przyjęcia szczepionki.

Tuż po północy na stronie pacjent.gov.pl ukazał się komunikat o "przerwie technicznej" i "trwających pracach serwisowych". Dostępność formularza została już przywrócona.

Dworczyk pytany w piątek w Programie Trzecim Polskiego Radia o tę sytuację odparł, że "rzeczywiście na początku był gigantyczny napór na ten system, praktycznie wszystkimi kanałami". "W ciągu godziny udało się wszystkie, również techniczne, problemy opanować" - zapewnił.

Dodał, że usterki techniczne udowadniają "gigantyczne zainteresowanie szczepieniami". "To dobra informacja dlatego, że im szybciej i im więcej Polaków zaszczepimy, tym lepiej" - powiedział Dworczyk.

"Druga dobra informacja - zaznaczył - jest taka, że mimo pojawiających się "trudności i korków, system działa, funkcjonuje". "Jestem przekonany, że będzie jako centralny system rejestracji dobrze funkcjonował" - powiedział szef KPRM.

Dworczyk dodał, że o godz. 10 odbędzie się konferencja prasowa, na której zostaną przedstawione szczegółowe informacje dotyczące danych we wszystkich kanałach dostępu do systemu.

Na szczepienie przeciw COVID-19 od piątku umawiają się seniorzy powyżej 80. roku życia, a tydzień później ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia.