Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w piątek, że jest w trakcie przygotowywania wytycznych, dotyczących stosowania leku remdesivir w leczeniu Covid-19. Zalecenia powinny być ogłoszone w ciągu trzech lub czterech tygodni.

"Spodziewamy się, że wytyczne będą dostępne w ciągu trzech lub czterech tygodni” - poinformowała na konferencji prasowej Janet Diaz, szefowa WHO ds. leczenia klinicznego. Dodała, że panel WHO zbierze się w przyszłym tygodniu, aby przyjrzeć się wszystkim dowodom skuteczności leku, przedstawionym przez Gilead Sciences, koncern farmaceutyczny produkujący remdesivir.

Oświadczenie WHO jest odpowiedzią na czwartkową decyzję amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), która zatwierdziła remdesivir jako lek na koronawirusa. FDA już w maju wydała zezwolenie na stosowanie tego leku w nagłych wypadkach, umożliwiając szpitalom i lekarzom stosowanie go u pacjentów hospitalizowanych z powodu choroby. Był jednym ze stosowanych w leczeniu prezydenta USA Donalda Trumpa.

Firma Gilead powiadomiła, że lek będzie stosowany u pacjentów z Covid-19 wymagających hospitalizacji. Remdesivir jest obecnie pierwszym i jedynym oficjalnie zatwierdzonym w Ameryce preparatem na koronawirusa.

Badanie WHO przeprowadzone na początku tego roku na pacjentach z Covid-19 w szpitalu wykazało, że remdesivir prawdopodobnie nie miał wpływu na ich leczenie. Pełniąca funkcję głównego naukowca w WHO Soumya Swaminathan podkreśla, że FDA prawdopodobnie nie wzięła pod uwagę wyników badań Organizacji przy wydawaniu zgody.

„Uważamy, że nasze wyniki są bardzo solidne - powiedział Swaminathan. - Mamy nadzieję, że osoby, które opracowują wytyczne, dotyczące leczenia w innych krajach, a także organy regulacyjne na całym świecie, oprócz innych dowodów, uwzględnią wyniki naszych badań” - powiedziała.