Brazylijska agencja ds. zdrowia ANVISA poinformowała we wtorek, że zatwierdziła trzeci etap badania klinicznego - czyli testy na ludziach - potencjalnej szczepionki przeciwko koronawirusowi, opracowanej przez Janssen, spółkę zależną koncernu Johnson & Johnson.

Brazylia jest drugim po Stanach Zjednoczonych krajem najbardziej dotkniętym przez pandemię Covid-19 - ponad 3,3 mln ludzi zostało tam zakażonych i 108 tys. zmarło.

Według ANVISA trzecia i ostatnia faza testów przed rejestracją potencjalnej szczepionki Ad26.COV2.S zostanie przeprowadzona z udziałem 7 tys. ochotników w stanach Sao Paulo, Rio Grande do Sul, Rio de Janeiro, Parana, Minas Gerais, Bahia i Rio Grande do Norte. W sumie testy zostaną przeprowadzone na 60 tys. ochotników na całym świecie.

Opublikowane w czasopiśmie „Nature” rezultaty badań przedklinicznych wskazują, że potencjalna szczepionka wywołała silną odpowiedź immunologiczną, czego dowodem jest "neutralizacja przeciwciał", zapobiegająca późniejszej infekcji i zapewniająca całkowitą lub prawie całkowitą ochronę płuc przed wirusem u ssaków naczelnych.

Potencjalna szczepionka Johnson & Johnson to czwarty preparat tego typu zatwierdzony do badań na ludziach w Brazylii - podała ANVISA w oświadczeniu. Wcześniej brazylijska agencja zezwoliła na testy z potencjalnymi szczepionkami opracowanymi przez: Uniwersytet Oksfordzki i brytyjską firmę farmaceutyczną AstraZeneca, chiński Sinovac oraz północnoamerykański Pfizer i niemiecki BioNTech.