Ryzyko zachorowania wciąż istnieje, a najbardziej narażony jest personel medyczny, który codziennie stawia czoła zagrożeniu. Epidemia sprawiła, że konieczne były zakupy dużych ilości odzieży ochronnej czy płynu do dezynfekcji. Pomogły fundusze unijne, dzięki którym samorząd województwa mazowieckiego przekazał do warszawskich i okołowarszawskich 2,2 mln środków ochrony i sprzęt medyczny.
W Warszawie i aglomeracji warszawskiej do tej pory odnotowano ponad 1800 przypadków zakażeń koronawirusem. Ryzyko zachorowania wciąż istnieje, a najbardziej narażony jest personel medyczny, który codziennie stawia czoła zagrożeniu. Epidemia sprawiła, że konieczne były zakupy dużych ilości odzieży ochronnej czy płynu do dezynfekcji.
Walka z niewidzialnym wrogiem, czyli wirusem, do momentu wynalezienia skutecznego leku to przede wszystkim zminimalizowanie jego transmisji. Aby odnieść sukces, potrzebne są środki – zarówno bezpieczeństwa, jak i finansowe.
Jak podkreśla marszałek województwa mazowieckiego , największym
Przez cały czas epidemii samorząd Mazowsza doposażał szpitale i stacje pogotowia ratunkowego w aparaturę medyczną oraz środki ochrony osobistej. Zakupy były możliwe, dzięki wsparciu z Unii Europejskiej. Wartość unijnego projektu na walkę z COVID-19 to 150 mln zł. Środki zaangażowano już prawie w całości.
W pierwszej kolejności trzeba było zabezpieczyć tych, którzy walczą o nasze zdrowie i życie. Lista zakupów samorządu województwa była długa. Znalazły się na niej m.in. mobilne aparaty RTG, tomografy, respiratory, łóżka do intensywnej terapii, systemy do bezdotykowego pomiaru temperatury, ale też maski, gogle, przyłbice, kombinezony, płyny do dezynfekcji. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, podkreśla, że sprzęt pozwala na szybką izolację osób zakażonych. – .
W sumie do , w tym niemal 895 tys. masek, ponad 96 tys. kombinezonów, 1,1 mln rękawiczek, 34,6 tys. fartuchów, 17 tys. gogli, prawie 150 tys. litrów płynów do dezynfekcji i blisko 19 tys. przyłbic.
Samorząd Mazowsza zakupił także niezbędny w walce z koronawirusem sprzęt medyczny. Wsparcie dla stołecznych i podwarszawskich szpitali to w sumie .
– – zauważa , dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie. Doposażone zostały m.in. Szpital Zakaźny i Szpital Bródnowski w Warszawie, Międzyleski Szpital Specjalistyczny, szpital w Dziekanowie Leśnym, Nowodworskie Centrum Medyczne w Nowym Dworze Mazowieckim, Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER” Sp. z o.o. (Szpital Kolejowy im. dr med. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie), Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pruszkowie, Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim, otwockie placówki – Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy, Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o., Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy CMKP, Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER” Sp. z o.o. (Szpital im. prof. M. Weissa w Konstancinie-Jeziornie), wojewódzkie szpitale w Radomiu, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Ciechanowie, a także szpitale powiatowe, zakłady opieki zdrowotnej, centra medyczne oraz stacje pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego.
Stacje pogotowia w Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Warszawie otrzymały specjalne , niewymagających wsparcia ratowników medycznych. Pojazdy zapewniają maksimum bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i pacjentom. Wyposażone są w osłonę kierowcy, oddzielającą przedział pasażerski oraz w łatwo zmywalną tapicerkę. Dla warszawskiego „Meditransu” samorząd zakupił również .
Utworzone w urzędzie marszałkowskim specjalne zespoły zakupowe codziennie dokonywały zakupów niezbędnego sprzętu i asortymentu. Ten następnie na bieżąco przekazywany był do szpitali z listy placówek będących w podwyższonej gotowości. Nad ich odpowiednim rozdysponowaniem oraz kierowaniem tam, gdzie były w danej chwili najbardziej potrzebne, pracował powołany przez marszałka województwa specjalny zespół. W jego skład weszli przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, wojewody mazowieckiego oraz eksperci – konsultanci wojewódzcy.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu