Jeden z prototypów powstał w wyniku współpracy oddziału Chińskiej Państwowej Grupy Farmaceutycznej (Sinopharm) w mieście Wuhan i Wuhańskiego Instytutu Wirusologii. Drugi opracowała pekińska firma Sinovac Research and Development – przekazała Xinhua.

Sinopharm zamierza zwerbować prawie 1,4 tys. ochotników do udziału w pierwszych dwóch fazach eksperymentu klinicznego, które mają się zakończyć przed 10 listopada 2021 roku – podał chiński portal Caixin, powołując się na komunikat rządowy. Zazwyczaj do określenia bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek potrzeba trzech faz prób klinicznych.

Prototyp Sinopharm opracowano w laboratorium Wuhańskiego Instytutu Wirusologii Chińskiej Akademii Nauk, przy wsparciu finansowym ministerstwa nauki i techniki. Laboratorium, położone blisko pierwotnego ogniska pandemii w Wuhanie, było wśród instytucji, które jako pierwsze określiły kod genetyczny wirusa – przypomina Caixin.

Portal podkreśla również, że oba prototypy to szczepionki inaktywowane, czyli zrobione z mikroorganizmów „zabitych” poprzez procesy fizyczne lub chemiczne.

Przemysł farmaceutyczny i służby medyczne starają się jak najszybciej opracować szczepionkę przeciwko nowemu groźnemu koronawirusowi, którym zakaziło się na świecie już prawie 2 mln osób, a prawie 120 tys. z nich zmarło. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie prowadzone są badania nad 70 prototypami szczepionki przeciw koronawirusowi. Trzy z tych projektów – dwa w USA i jeden w Chinach - weszły już wcześniej w fazę testów na ludziach.

Chińska firma biofarmaceutyczna CanSino Biologics i Instytut Biotechnologii chińskiej Akademii Wojskowych Nauk Medycznych poszukują ochotników do udziału w drugiej fazie testów klinicznych opracowanego przez te instytucje prototypu szczepionki. Wstępne dane z zakończonej już pierwszej fazy testu sugerują, że produkt jest bezpieczny – ogłosiło niedawno CanSino.