statystyki

Sarnicka: Opieka psychologiczna zmierza w tym samym kierunku co stomatologia, gdzie wszystko jest sprywatyzowane [WYWIAD]

autor: Agata Szczepańska20.02.2020, 20:00
psycholog

psychologźródło: ShutterStock

- Na Podlasiu na całe województwo jest raptem ośmiu specjalistów psychologii klinicznej dziecka. Ale nawet ci nieliczni specjaliści nie mają gdzie pracować, bo albo nie ma w ogóle kontraktów z NFZ, albo nie ma stworzonych poradni i oddziałów - mówi Katarzyna Sarnicka, psycholog kliniczny, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów.

Reforma psychiatrii dziecięcej ma w końcu stać się faktem. Trwają właśnie konkursy na placówki pierwszego poziomu. Nie będzie w nich psychiatrów, tylko psychologowie i psychoterapeuci. Czy pani zdaniem będzie miał kto tam pracować? W Warszawie specjalistów nie brakuje, ale w mniejszych ośrodkach nie ma odpowiedniej kadry.

To prawda, że w Warszawie sytuacja jest specyficzna, tu na pewno jest wielu psychologów, psychologów klinicznych, psychoterapeutów. Natomiast na Podlasiu na całe województwo jest raptem ośmiu specjalistów psychologii klinicznej dziecka. Ale nawet ci nieliczni specjaliści nie mają gdzie pracować, bo albo nie ma w ogóle kontraktów z NFZ, albo nie ma stworzonych poradni i oddziałów. Podobna sytuacja jest w Lubuskiem, na Podkarpaciu.

Specjalistów brakuje wszędzie. A dlaczego? Bo w publicznym systemie są kompletnie niedocenieni. Są tam, gdzie mogą pracować w sektorze prywatnym, np. w Warszawie, ale już tam, gdzie nie ma rynku na takie usługi, ich nie będzie. Obawiam się, że tam, gdzie zabraknie specjalistów, w poradniach będą zatrudniani psycholodzy zaraz po studiach. Tymczasem specjalista psychologii klinicznej dziecka to osoba z bardzo wysokimi kwalifikacjami, bo poza studiami zrobiła specjalizację, analogiczną do specjalizacji lekarskich. Jednak w przeciwieństwie do lekarskich, taka specjalizacja jest płatna, wiąże się m.in. z co najmniej 17-miesięcznym stażem w różnych placówkach i kończy państwowym egzaminem. Podobnie jest z psychoterapeutami, którzy też muszą po studiach wyszkolić się dodatkowo na własny koszt.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane