1 lipca – a nie 1 kwietnia, jak pierwotnie planowano – wejdzie w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Z nowej opłaty wyłączone zostały produkty mleczne.
Sejm uchwalił na ostatnim posiedzeniu ustawę wprowadzająca tzw. podatek cukrowy. Obejmie on m.in. słodzone napoje i alkohol sprzedawany w „małpkach”. Jeszcze na etapie prac rządowych zrezygnowano z opłaty za reklamę suplementów diety.
W Sejmie dla nowych przepisów wprowadzono dłuższe vacatio legis. Domagali się tego m.in. przedsiębiorcy, którzy twierdzili, że nie zdążą się przygotować do zmian do 1 kwietnia. Posłowie proponowali, by ustawa weszła w życie dopiero 1 stycznia 2021 r., mówiono nawet, że minimalny okres przejściowy powinien wynieść dwa lata. Ostatecznie uchwalono ustawę z datą 1 lipca br. (jedynie przepis dotyczący przesłanek zdrowotnych w zamówieniach publicznych wejdzie w życie od przyszłego roku).
Na ostatniej prostej wprowadzono kolejne wyłączenia: na wniosek PiS przyjęto poprawkę, zgodnie z którą „podatkiem” nie będą objęte produkty, w których na pierwszym miejscu w wykazie składników znajduje się mleko albo jego przetwory.
Większość środków z opłaty cukrowej trafi do NFZ, który powinien wydać je przede wszystkim na profilaktykę.
Podczas trzeciego czytania w Sejmie posłowie zwracali uwagę, że przeciwko wprowadzeniu podatku cukrowego lobbowali przedstawiciele amerykańskiego rządu. Adrian Zandberg z Lewicy apelował, by rząd pod ich wpływem „nie stchórzył” i nie wycofał się, tak jak miało to miejsce w przypadku Ubera czy opodatkowania Google’a. Jego obawy rozwiała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. – Odbywały się spotkania z przedstawicielem administracji amerykańskiej, co więcej, także z przedstawicielami firm istotnie zainteresowanych tym, żeby tego podatku nie wprowadzać. (…) Poinformowaliśmy o celach, które chcemy za pomocą tego podatku osiągnąć i rozstaliśmy się w pokoju. A podatek wprowadzamy ku zdrowiu i poprawie jakości życia w Polsce – mówiła.
Etap legislacyjny
Ustawa uchwalona przez Sejm