statystyki

Podatek cukrowy. Nowa data wejścia, wyłączone produkty mleczne

autor: Agata Szczepańska17.02.2020, 08:03; Aktualizacja: 17.02.2020, 08:53
Większość środków z opłaty cukrowej trafi do NFZ, który powinien wydać je przede wszystkim na profilaktykę

Większość środków z opłaty cukrowej trafi do NFZ, który powinien wydać je przede wszystkim na profilaktykęźródło: ShutterStock

1 lipca – a nie 1 kwietnia, jak pierwotnie planowano – wejdzie w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Z nowej opłaty wyłączone zostały produkty mleczne.

Sejm uchwalił na ostatnim posiedzeniu ustawę wprowadzająca tzw. podatek cukrowy. Obejmie on m.in. słodzone napoje i alkohol sprzedawany w „małpkach”. Jeszcze na etapie prac rządowych zrezygnowano z opłaty za reklamę suplementów diety.

W Sejmie dla nowych przepisów wprowadzono dłuższe vacatio legis. Domagali się tego m.in. przedsiębiorcy, którzy twierdzili, że nie zdążą się przygotować do zmian do 1 kwietnia. Posłowie proponowali, by ustawa weszła w życie dopiero 1 stycznia 2021 r., mówiono nawet, że minimalny okres przejściowy powinien wynieść dwa lata. Ostatecznie uchwalono ustawę z datą 1 lipca br. (jedynie przepis dotyczący przesłanek zdrowotnych w zamówieniach publicznych wejdzie w życie od przyszłego roku).


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane