statystyki

Podatek cukrowy. Nowa data wejścia, wyłączone produkty mleczne

autor: Agata Szczepańska17.02.2020, 08:03; Aktualizacja: 17.02.2020, 08:53
Większość środków z opłaty cukrowej trafi do NFZ, który powinien wydać je przede wszystkim na profilaktykę

Większość środków z opłaty cukrowej trafi do NFZ, który powinien wydać je przede wszystkim na profilaktykęźródło: ShutterStock

1 lipca – a nie 1 kwietnia, jak pierwotnie planowano – wejdzie w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Z nowej opłaty wyłączone zostały produkty mleczne.

Sejm uchwalił na ostatnim posiedzeniu ustawę wprowadzająca tzw. podatek cukrowy. Obejmie on m.in. słodzone napoje i alkohol sprzedawany w „małpkach”. Jeszcze na etapie prac rządowych zrezygnowano z opłaty za reklamę suplementów diety.

W Sejmie dla nowych przepisów wprowadzono dłuższe vacatio legis. Domagali się tego m.in. przedsiębiorcy, którzy twierdzili, że nie zdążą się przygotować do zmian do 1 kwietnia. Posłowie proponowali, by ustawa weszła w życie dopiero 1 stycznia 2021 r., mówiono nawet, że minimalny okres przejściowy powinien wynieść dwa lata. Ostatecznie uchwalono ustawę z datą 1 lipca br. (jedynie przepis dotyczący przesłanek zdrowotnych w zamówieniach publicznych wejdzie w życie od przyszłego roku).


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane