Suplementy diety mają zostać wykluczone z tzw. opłaty zdrowotnej.
Część pieniędzy z nowego podatku przeznaczona ma być na wspieranie zajęć sportowych dzieci i młodzieży. Chodzi o projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów przygotowany przez resort zdrowia. Jest on po konsultacjach społecznych, w tym tygodniu był omawiany w Radzie Dialogu Społecznego.
Projekt zakłada – w imię kształtowania zdrowych nawyków i walki z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak otyłość czy choroby serca – nałożenie dodatkowej opłaty na słodzone napoje, napoje alkoholowe w opakowaniach o małej objętości (do 300 ml), czyli małpki, oraz reklamę suplementów diety.
Zwłaszcza to ostatnie rozwiązanie budziło wiele kontrowersji. Wczoraj Pracodawcy RP poinformowali, że resort wycofał się z tego pomysłu. Jak relacjonował po posiedzeniu RDS Arkadiusz Pączka, zastępca dyrektora generalnego Pracodawców RP, na razie resort zdrowia chce zobaczyć, jak branża sama się reguluje, ewentualnie przeniesie ten zakres do innego projektu w najbliższym czasie.
Sporną kwestią jest termin wejścia w życie ustawy, przewidziany na 1 kwietnia br. Pracodawcy się temu sprzeciwiają i domagają się vacatio legis – na przygotowanie się firm do wdrożenia nowych regulacji.
Większość środków z nowego podatku ma zasilić budżet Narodowego Funduszu Zdrowia. W uzasadnieniu projektu mowa była o wpływie rocznym na poziomie 3 mld zł, z czego ok. 2,8 mld zł miało trafić do NFZ, 237 mln zł do gmin, a 51,5 mln zł do budżetu państwa. W zeszłym tygodniu minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił jednak, że ustawa przyniesie najprawdopodobniej „mniej niż zakładane 2 mld zł”. Część tej kwoty przeznaczona będzie na wspieranie zajęć sportowych dzieci i młodzieży. W tym roku ma to być 50 mln zł, a w kolejnych latach po 100 mln zł. Wpisuje się to w cel ustawy, którym jest m.in. przeciwdziałanie otyłości i nadwadze wśród dzieci.
Pracodawcy podają, że jeszcze w tym tygodniu projektem ma się zająć Komitet Stały Rady Ministrów.
Etap legislacyjny
Projekt ustawy po konsultacjach