Obecnie nie mamy informacji, aby leki z metforminą na cukrzycę zagrażały życiu i zdrowiu pacjentów, leki nie zostały wycofane - powiedział w środę dziennikarzom wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Cieszyński na briefingu podkreślił, że zanieczyszczenia nie zostały wykryte w lekach dostępnych w Polsce. Dodał, że informacje o zanieczyszczeniach pochodzą z zagranicy i są weryfikowane.

"Nie mamy informacji o tym, że lek może zagrażać zdrowiu czy życiu pacjentów – oświadczył.

Pytany przez dziennikarzy, czy można bezpiecznie przyjmować lek, odpowiedział, że "na ten moment nie zostały wycofane jakiekolwiek leki". Dodał, że o dalszych działaniach MZ będzie informować po otrzymaniu komunikatu od Europejskiej Agencji Leków, która ma potwierdzić swoje stanowisko wydane na podstawie badań.

Cieszyński w odpowiedzi na pytanie, jakie informacje MZ przekazała już Agencja, przyznał, że do resortu dotarło ostrzeżenie o tym, że w lekach dostępnych na innych rynkach wykryto zanieczyszczenie.

"Otrzymaliśmy ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków, dotyczące tego, że w laboratoriach poza Polską zostały wykryte zanieczyszczenia w substancji czynnej metforminie, która jest wykorzystywana do produkcji leków przeciwko cukrzycy" – przyznał.

Dlatego też, jak zaznaczył, w resorcie zdrowia w środę rano rozpoczęło się spotkanie, w którym biorą udział przede wszystkim konsultanci krajowi, profesorowie, najlepsi specjaliści chorób wewnętrznych, diabetologii, kardiologii, endokrynologii, a także przedstawicie Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Urzędu Rejestracji Leków i Narodowego Instytutu Leków. Zaznaczył, że celem spotkania jest przeanalizowanie stanu faktycznego i wypracowanie rekomendacji. Zapewnił też, że resort wypowie się również po zakończeniu tego spotkania.

Dodał też, że po ostrzeżeniu od EAL w Polsce rozpoczęły się badania nad lekiem, by "mieć informacje na ten temat". Przypomniał, że badaniami leków w Polsce zajmuje się Narodowy Instytut Leków, którego działanie nadzoruje ministerstwo, a nad rynkiem leków i jego bezpieczeństwem czuwa też Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Dodał, że obecnie nie ma informacji, aby lek zagrażał życiu i zdrowiu pacjentów. "Jeśli mamy takie informacje, lek natychmiast jest wycofywany z obrotu" – zapewnił.

Potwierdziły się tym samym informacje DGP, o tym, że zażywana przez niemal dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina może mieć w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych.

Z naszych informacji wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji oraz w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w leki niemal całą Europę. Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest bardzo niebezpieczny dla wątroby. Ma też działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich postęp choroby nowotworowej.

Więcej o zanieczyszczeniu leków przeczytasz tutaj >>