statystyki

Placówka medyczna jednak wskaże, gdzie można wykonać zabieg zgodny z sumieniem lekarza

autor: Agata Szczepańska28.10.2019, 08:24; Aktualizacja: 28.10.2019, 09:23
Wyrok TK wzmocnił bowiem pozycję lekarza powołującego się na klauzulę sumienia, nie wskazał jednak, na kim spoczywa odpowiedzialność za realizację prawa pacjenta do danego świadczenia. Nie wiadomo zatem do końca, czy jest to obowiązek podmiotu leczniczego, NFZ czy organów państwa.

Wyrok TK wzmocnił bowiem pozycję lekarza powołującego się na klauzulę sumienia, nie wskazał jednak, na kim spoczywa odpowiedzialność za realizację prawa pacjenta do danego świadczenia. Nie wiadomo zatem do końca, czy jest to obowiązek podmiotu leczniczego, NFZ czy organów państwa.źródło: ShutterStock

Medyk odmawiający świadczenia ze względu na swoje przekonania nie będzie musiał informować pacjenta, gdzie można je wykonać. Zrobi to za niego lecznica.

Taki zapis wprowadzono do najnowszej wersji projektu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Projekt przygotowany przez ministerialny zespół (złożony głównie z młodych medyków) miał wprowadzić reformę kształcenia i uregulować zasady pracy lekarzy. Resort zdrowia nie zaakceptował wszystkich jego propozycji, dorzucił za to kilka własnych. Znalazły się w nim też przepisy realizujące wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2015 r. (sygn. akt K 12/14), w którym stwierdzono m.in. niekonstytucyjność obowiązku – nałożonego na lekarzy powołujących się na klauzulę sumienia – informowania o tym, gdzie można wykonać świadczenie, którego odmawiają.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane