Pierwsze miesiące poświęcimy na integrację systemów informatycznych; elektroniczne skierowania będą wystawiane pewnie dopiero po nowym roku - mówi w wywiadzie dla DGP wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Kiedy dokładnie rozpocznie się pilotaż e-skierowania?
Będziemy gotowi w nocy z poniedziałku na wtorek.
Czy to znaczy, że już w tym tygodniu pierwsi pacjenci będą mogli otrzymać skierowanie w wersji elektronicznej?
Reklama
Podobnie jak w przypadku e-recepty, pierwsze miesiące poświęcimy na integrację z systemami gabinetowymi. Do końca roku trzeba sobie dać czas na kwestie techniczne. W przypadku e-recepty pilotaż ruszył w lutym, a pierwsze elektroniczne recepty wystawione zostały w maju. Tutaj pewnie terminy będą podobne.

Reklama
I podobnie jak w przypadku e-recepty wybraliście konkretne miejscowości do pilotażu?
Tak, to Warszawa i Polanica Zdrój. W stolicy tylko w wybranych zakresach: najpierw w medycynie sportowej, a później dołączy tomografia komputerowa.
Dlaczego akurat medycyna sportowa?
Chodziło o to, żeby znaleźć specjalizację, w której jest w miarę wąska grupa realizatorów, by dało się organizacyjnie pilotaż dopiąć, a jednocześnie żeby czas oczekiwania na realizację e-skierowania nie był długi. W przypadku e-recepty realizacja ma miejsce niemal od razu, a tutaj jednak trzeba trochę poczekać. Nie chcieliśmy, by trzeba było czekać długo.
Jak to będzie wyglądać? U lekarza medycyny sportowej dostaniemy e-skierowanie?
Nie. E-skierowanie otrzymają ci pacjenci, którzy będą kierowani do specjalistów w tej dziedzinie.
A w Polanicy Zdroju? Tam też pilotaż obejmie tylko wybrane zakresy świadczeń?
Tam według naszego planu będzie ich więcej. W Warszawie, jeśli mielibyśmy zrobić pilotaż wielozakresowy, musielibyśmy objąć bardzo wiele placówek. Natomiast w Polanicy Zdroju, która jest znacznie mniejszym ośrodkiem, chcemy zrobić więcej zakresów i objąć nim większą liczbą pacjentów. Teren już znamy, bo robiliśmy tam pilotaż e-recepty.
I tak jak w przypadku e-recepty, przy e-skierowaniu pacjent będzie otrzymywał specjalny kod albo SMS?
Będzie dokładnie taka sama formuła jak przy e-recepcie. Po tym, jak lekarz wystawi e-skierowanie, pacjent otrzyma e-mailem wiadomość z kodem kreskowym lub SMS-a z kodem składającym się z cyfr. Będzie też mógł poprosić lekarza o wydruk, na którym będzie się znajdował m.in. kod kreskowy. Elektroniczne skierowania, podobnie jak e-recepty, będą widoczne na Internetowym Koncie Pacjenta, wraz z całą historią.
Do kiedy potrwa pilotaż?
Do końca czerwca.
A na jakim etapie jest e-recepta?
Pilotaż mamy za sobą, to ponad 40 tys. e-recept, czyli osiem razy więcej, niż planowaliśmy. Teraz skupiamy się na przygotowaniu do 1 stycznia, kiedy to elektroniczną receptę będzie można zrealizować w każdej aptece. Prowadzimy działania promocyjne, szkolimy, ale mamy też ok. 15 mln zł wsparcia dla aptek, które zainwestują do końca roku w sprzęt i oprogramowanie. ©℗