Zwiedzanie połączone z degustowaniem wina to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi przemysłu turystycznego na świecie. Oferty w samej Francji mnożą się w zawrotnym tempie, a nad Sekwaną powstał nawet wirtualny przewodnik po francuskich winnicach.

Bardzo modnym ostatnio zjawiskiem stała się turystyka winiarska, czyli enoturystyka (z greckiego oinos - wino). Rozsmakowani winem są od pokoleń nie tylko Francuzi i to właśnie z myślą o międzynarodowym odbiorcy powstawał "Przewodnik po winnicach" (Le Guide du Vignoble).

Istnieje jego dziesięć wersji językowych i można odszukać w nim najważniejsze informacje związane z enoturystyką we Francji. Przewodnik został stworzony z myślą nie tylko o tych, którzy winem zajmują się profesjonalnie, ale również o osobach, które swą przygodę z tym napojem bogów dopiero zaczynają.

"+W Le Guide du Vignoble+ można znaleźć adresy i informacje prezentujące poszczególne winnice we Francji, muzea wina, winne bary, szkoły wina i inne instytucje związane z winiarstwem. Winiarze proponujący jednocześnie zakwaterowanie zajmują szczególne miejsce w naszym przewodniku, ponieważ umożliwiają pasjonatom wina prawdziwy winiarski odpoczynek" - mówi Candice Raffin, autor przewodnika.