Trwają ostatnie przygotowania do wdrożenia bonu turystycznego – poinformował we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jest on odpowiedzialny za wdrożenie infrastruktury informatycznej do obsługi bonu. Zapewni też wsparcie na infolinii dla osób korzystających z bonu i dla podmiotów turystycznych.

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym weszła w życie w sobotę. Bon o wartości 500 zł na każe dziecko (w przypadku dziecka niepełnosprawnego – 1000 zł) nie będzie miał formy gotówkowej, ale będzie nim można zapłacić za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną. Będzie ważny do końca marca 2022 r.

Obsługa bonu będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu, należy mieć profil na PUE. Można go założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej – przypomina ZUS w komunikacie.

Zakład informuje, że obecnie trwają ostatnie przygotowania do wdrożenia potrzebnej infrastruktury. Jak podaje, na PUE, w roli "Ogólne", w panelu bocznym powstanie osobna zakładka dla osób korzystających z bonu oraz osobna zakładka dla podmiotów turystycznych.

"To ogromne wyzwanie dla Zakładu, ponieważ dostaliśmy bardzo mało czasu na wdrożenie rozbudowanej infrastruktury stojącej za Polskim Bonem Turystycznym. Nasze rozwiązania będą się opierać na Platformie Usług Elektronicznych, czyli nasz e-urząd, z którego korzysta już 4,5 mln Polaków" – powiedziała cytowana w komunikacie prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Bon będzie można aktywować na PUE w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami) po podaniu danych kontaktowych (adresu e-mail i numeru telefonu komórkowego). Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością, będą mogły złożyć na PUE oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł.

Podmioty turystyczne zainteresowane przystąpieniem do programu Polski Bon Turystyczny będą mogły zarejestrować się za pośrednictwem PUE ZUS. Tam też będą miały dostęp do swoich rozliczeń.

Lista zarejestrowanych podmiotów będzie udostępniana na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. POT będzie też ustalać prawo do bonu na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i sprawdzać uprawnienia podmiotów turystycznych. Jak przekazał prezes POT Robert Andrzejczyk, organizacja będzie też odpowiedzialna za działania związane z promocją przedsięwzięć i akcji związanych z bonem.

ZUS wyjaśnia, że płatności bonem będą realizowane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS.

Zakład zapewni trzy podstawowe elementy systemu do obsługi bonu: system do obsługi uprawnień do bonu i uprawnień podmiotów turystycznych, system do obsługi płatności bonem, system do rozliczeń transakcji płatności za pomocą bonu z podmiotami turystycznymi i organizacjami pożytku publicznego, obsługiwany przez ZUS.

Zakład zapewni też całodobowe wsparcie na infolinii dla osób korzystających z bonu i podmiotów turystycznych. "Już teraz w placówkach ZUS wszyscy zainteresowani mogą liczyć na pomoc w założeniu konta na PUE ZUS" – podaje ZUS.

Instrukcje, jak założyć konto na PUE, można też obejrzeć na kanale YouTube.