Władze Kazachstanu ogłosiły w środę drugą kwarantannę od 5 lipca na co najmniej dwa tygodnie z powodu wzrostu liczby infekcji SARS-CoV-2. Nowe ograniczenia wprowadzono sześć tygodni po złagodzeniu poprzednich restrykcji w tym środkowoazjatyckim kraju.

Prezydent Kasym-Żomart Tokajew napisał na Twitterze, że rząd "przedstawił plan ponownego wprowadzenia kwarantanny od 5 lipca na okres 14 dni". Dodał, że ta nowa kwarantanna może być w razie potrzeby przedłużona.

W Kazachstanie, w którym zanotowano ponad 41 tys. przypadków zakażenia koronawirusem i zmarło 188 osób, doszło do znacznego wzrostu infekcji po złagodzeniu w maju rozmaitych obostrzeń. Na początku czerwca chorych na koronawirusa było 11 tys. osób.

W poniedziałek prezydent Tokajew podczas wideokonferencji z merami największych miast udzielił im reprymendy, twierdząc, że ich wysiłki są "niewystarczające". Zażądał od nich zgromadzenia znacznej ilości leków oraz wygospodarowania łóżek szpitalnych, które mogą być potrzebne podczas drugiej fali zachorowań.

Prezydent zwolnił w ubiegłym tygodniu bez wyjaśnień ministra zdrowia Jelżana Birtanowa, który zachorował na Covid-19.