Po ponad trzech miesiącach w środę otwarte zostały dla turystów słynne piramidy w Gizie w Egipcie. Jedna z największych atrakcji turystycznych świata była od marca zamknięta z powodu pandemii koronawirusa.

Egipt w połowie czerwca otworzył swoją przestrzeń powietrzną i część miejsc turystycznych. Od środy zwiedzać można słynne piramidy w Gizie, ale jak pisze agencja AFP, pierwszego dnia na zwiedzanie tego miejsca zdecydowało się zaledwie kilkudziesięciu turystów.

Według Fatmy Baiumy, miejscowej przewodniczki turystycznej, zwiedzanie piramid jest całkowicie bezpieczne. „Mamy wiele środków ochronnych (...), dezynfekujemy wszystko - ubrania odwiedzających, ich torby" - powiedziała przewodniczka.

W środę otwarte zostało także Muzeum Egipskie na placu Tahrir w Kairze. Otwarcie innych ważnych miejsc turystycznych będzie następować stopniowo, a turystów będą mogły przyjmować tylko trzy muhafazy, w których znajdują się znane na całym świecie kurorty - Prowincja Morza Czerwonego, Synaj Południowy i Matruh.

Według oficjalnych danych rządowych w liczącym 100 mln mieszkańców Egipcie stwierdzono ok. 68 tys. przypadków zakażenia i 3 tys. zgonów.