Od soboty, 13 czerwca, Polska otwiera granice dla obywateli Unii Europejskiej. Jednak nie wszystkie kraje członkowskie otworzyły się dla naszych turystów. Gdzie możemy pojechać na wakacje w tym roku?

Premier Morawiecki poinformował, że od 13 czerwca Polska otwiera swoje granice dla obywateli państw Unii Europejskiej, a od 16 czerwca możliwe będą również loty międzynarodowe. Oznacza to, że od tego momentu Polacy mogą podróżować do wszystkich państw członkowskich, które już otworzyły swoje granice albo w najbliższym czasie to zapowiadają. Zaznaczyć jednak należy, że nie wszystkie kraje unijne zamierzają przyjmować turystów z Polski.

Swoje granice dla Polaków już otworzyły Chorwacja, Włochy i Bułgaria.

Od 15 czerwca będziemy mogli również pojechać do Grecji, Czech, Austrii, Niemiec, Francji, Estonii oraz na Litwę i Łotwę. Cypr otwiera swoje granice dla turystów od 20 czerwca, a Hiszpania od lipca.

Chorwacja

29 maja Chorwacja otworzyła swoje granice dla 10 państw, w tym dla Polski. Osoby przyjeżdżające nie muszą odbywać dwutygodniowej kwarantanny.

Chorwacki rząd wymaga, aby przy wjeździe do państwa turysta podał swoje dane kontaktowe oraz adres pobytu w kraju. Formularz można wypełnić na stronie Enter Croatia. W kraju już działają hotele, otwarte są restauracje i plaże, obowiązuje jednak dystans społeczny.

Grecja

Do Grecji będziemy mogli polecieć już 15 czerwca. Najpierw loty będą realizowane do Aten i Salonik, ale już od 1 lipca również do najpopularniejszych miejscowości turystycznych. Turyści będą losowo poddawani testowi na obecność koronawirusa. Maseczki ochronne będą obowiązywać w muzeach, sklepach, galeriach handlowych i transporcie publicznym.

Posiłki będzie można zjeść tylko na zewnątrz, czyli w ogródkach przy restauracji. Odległość między stolikami musi wynieść 2 metry, a przy stoliku będzie mogło siedzieć maksymalnie 6 osób (limit osób nie dotyczy członków rodziny).

Bułgaria

Bułgaria sezon turystyczny rozpoczęła 1 czerwca. W kraju można poruszać się bez maseczek ochronnych, działają restauracje i kawiarnie a plaże są otwarte.

Minister turystyki Nikolina Angełkowa jeszcze w maju wypowiadając się w bułgarskiej telewizji na temat odmrażania branży turystycznej w jej kraju powiedziała, że prowadzone są rozmowy z państwami Unii Europejskiej, zwłaszcza z tymi, które maja pobodną sytuację epidemicznej, żeby od 15 czerwca zostały wznowione loty czarterowy do Bułgarii.

Włochy

Do Włoch bez testu na koronawirusa i kwarantanny można wjeżdżać od 3 czerwca. Pomiar temperatury jest obowiązkowy nie tylko na lotniskach, ale również przy wejściu na plażę. Od początku miesiąca we Włoszech działają restauracje i kawiarnie, a od 15 czerwca kraj przygotowuje się na otwarcie kin, teatrów oraz sal koncertowych. Z wstępnych informacji wynika, że liczba widzów nie może przekraczać 200 osób.

Czechy

Na początku czerwca czeski resort zdrowia udostępnił mapę Unii Europejskiej z podziałem na zielone, żółte oraz czerwone strefy.

Tylko po powrocie z Wielkiej Brytanii oraz Szwecji Czesi będą musieli zrobić test na obecność COVID-19. Polska z kolei została uznana przez czeski rząd za kraj epidemiologicznie bezpieczny.

Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Adama Vojtěcha Czesi mogą podróżować do krajów zaznaczonych na zielono bez konieczności przedstawiania przy powrocie negatywnego testu na COVID-19 i obowiązku kwarantanny. Dokładnie takie zasady mają obowiązywać turystów przyjeżdżających z tych państw do Czech.

Komisja Europejska rekomenduje państwom członkowskim częściowe i stopniowe otwieranie granic zewnętrznych Unii po 30 czerwca.

W swoim oświadczeniu KE zawiadomiła, że od 1 lipca do Unii Europejskiej powinni móc podróżować osoby z krajów Bałkanów Zachodnich, tj. Serbii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Albanii, Kosowa i Macedonii Północnej. Zdaniem unijnej komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson sytuacja epidemiczna w tych krajach jest co najmniej tak dobra jak w Unii, a nawet lepsza.