Położone na Półwyspie Iberyjskim Hiszpania i Portugalia są krajami UE, w których zagraniczni turyści najchętniej rezerwują miejsca hotelowe na urlop po okresie epidemii koronawirusa - wynika z badania turystycznej platformy internetowej Travelgate.

Publikujący wyniki w czwartek dziennik “El Mundo” podał, że spośród rezerwacji miejsc noclegowych dokonanych na przełomie maja i czerwca przez 20 tys. turystów Hiszpania przeważa jako cel podróży. Urlop w tym kraju zaplanowało blisko 33,8 proc. analizowanych przez Travelgate turystów.

Na kolejnych miejscach są USA, Portugalia oraz Francja, gdzie odpowiednio chce podróżować 31,5 proc., 9,8 proc. oraz 2,8 proc. urlopowiczów.

Reklama

W ujęciu regionalnym najwięcej rezerwacji zagraniczni turyści planujący wczasy po okresie epidemii zrobili już w Andaluzji, na południu Hiszpanii.

W piątek premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział, że od 15 czerwca przywrócony zostanie swobodny ruch turystyczny do tego kraju, a także otwarte zostaną granice z sąsiednią Hiszpanią. Były one zamknięte od połowy marca.

Z kolei w czwartek po południu rząd Pedra Sancheza potwierdził, że po 1 lipca żaden z docierających do Hiszpanii turystów nie będzie musiał przechodzić obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny.

W Hiszpanii najwcześniej swobodny ruch turystyczny wznowią Baleary. Od 15 czerwca mają tam docierać w ramach bezpośrednich lotów niemieccy turyści. Projekt ten określany jest mianem pilotażowego.