Rząd Niemiec chce z dniem 15 czerwca znieść w przypadku 31 państw europejskich ostrzeżenie dla własnych obywateli, by w związku z zagrożeniem koronawirusowym nie wyjeżdżali za granicę - podała agencja dpa, powołując się na uchwalony w środę rządowy dokument programowy.

Ponadto wydane 17 marca w odniesieniu do wszystkich krajów świata ostrzeżenie ma zostać zastąpione indywidualnymi wskazaniami dla podróżnych, informującymi o stopniu zagrożenia w danym państwie.

Rząd zastrzegł jednocześnie, że proponowane ograniczenie restrykcji uzależnione jest od dalszego pozytywnego rozwoju sytuacji epidemicznej, a ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Reklama

Odwołanie ostrzeżenia ma dotyczyć 26 - czyli wszystkich poza Niemcami - państw Unii Europejskiej, jak również Wielkiej Brytanii oraz objętych strefą Schengen Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinu.

Rządowy dokument zaznacza, że ostrzeżenia dla poszczególnych krajów bądź regionów mogą zostać wznowione, jeśli przez tydzień liczba nowych zakażeń przekroczy tam 50 na 100 tys. mieszkańców, co uznaje się w Niemczech za poziom alarmowy.