Turysto, przygotuj się odpowiednio na majówkę w Tatrach – apeluje TPN przed majówką w górach. W tej chwili w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Szlaki są mokre, śliskie i błotniste.

Zgodnie z komunikatem przygotowanym przez TPN przed długim weekendem, w górach w wielu miejscach leży jeszcze mokry, grząski śnieg, miejscami stojąca woda utrudnia przejście. W potokach tatrzańskich stan wody jest podwyższony. „Prosimy o ostrożność w pobliżu tych miejsc” – zwraca się do turystów Tatrzański Park Narodowy. Niemal wszystkie szlaki w dolinach są już bez śniegu. Śnieg na drodze do Morskiego Oka w większości już stopniał, ale od Włosienicy pasek asfaltu jest jeszcze wąski. W Dolinie Chochołowskiej kursuje już kolejka Rakoń. Powyżej górnej granicy lasu panuje pełnia zimy, a warunki są trudne. Szlaki w większości są jeszcze nieprzetarte. Mgła i padający deszcz (w wyższych partiach śnieg) ograniczają widoczność i utrudniają orientację w terenie. Dodatkową przeszkodą jest silny wiatr.Szlak na Kasprowy Wierch przez Myślenickie Turnie jest jeszcze pokryty śniegiem. „Odradzamy prób pokonania tego szlaku” – zwraca się TPN.

Przestrzega też przed wchodzeniem na topniejące już stawy i przypomina, że przed burzą należy zejść ze szczytów i grani, opuścić otwarte przestrzenie oraz okolice cieków wodnych.

TPN zaznacza, że do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie i posiadanie sprzętu zimowego. Przed wyjściem w góry należy sprawdzić pogodę (i liczyć się z jej gwałtownym załamaniem), trasę wycieczki trzeba dostosować do swoich umiejętności i tak zaplanować, aby wrócić przed zmrokiem.

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu. Do 15 maja nieczynne będą, ze względu na ochronę przyrody, trzy szlaki: Dolina Tomanowa – Chuda Przełączka; Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz; Morskie Oko – Świstówka Roztocka – Dolina Pięciu Stawów Polskich.

W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk są zamknięte do 15 czerwca (szczegóły na www.tanap.org/navstevny-poriadok/).

TPN ostrzega przed samotnymi wyprawami. W razie wypadku należy zachować spokój i wezwać pomoc – nr ratunkowy w górach to: 601 100 300; ogólne numery ratunkowe: pod 985 lub 112. Na urządzenie mobilne można też pobrać aplikację Ratunek (ratunek.eu).

Informacje o aktualnych warunkach są na stronie internetowej www.tpn.pl.