Ministerstwo Infrastruktury wydało komunikat, w którym odcina się od pojawiających się w mediach informacji na temat wzrostu kosztów za badanie techniczne auta.

"Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od 1 lipca 2024 r. nie wzrosną opłaty za badania techniczne pojazdów" - przekazał resort.

Jak czytamy, opłaty te są uregulowane przepisami prawa powszechnie obowiązującego i prace legislacyjne nad zmianą tych przepisów nie zostały zainicjowane.

"Nieprawdziwa jest powielana w mediach informacja o uzależnieniu wysokości opłat za badanie techniczne pojazdów od wynagrodzenia minimalnego i jego wzrostu od 1 lipca 2024 r., a co za tym idzie - wskazywana wysokość stawki" - dementuje resort infrastruktury.

Koszt badania technicznego

Przypomnijmy: obecnie ceny za przeglądy techniczne pojazdów kształtują się następująco:

  • samochód osobowy – 98 zł,
  • samochód osobowy z LPG – 162 zł,
  • motocykl / motorower – 62 zł,
  • samochód ciężarowy – 153 zł.

Jak informowaliśmy w Gazecie Prawnej, koszt przeglądu technicznego auta nie ulegał waloryzacji od 20 lat. W przestrzeni publicznej już od dłuższego czasu pojawiają się głosy o podwyżce stawki. Zdaniem diagnostów i ekspertów kwota przeglądu powinna wzrosnąć proporcjonalnie do zarobków i w 2024 roku powinna wynieść 505 złotych. Tak się jednak nie stanie.