Korozja to jedno z zagrożeń dla samochodu. Wraz z nią na jego metalowych częściach pojawia się charakterystyczna ruda rdza. Najbardziej narażone na korozję jest podwozie auta. Pojawiające się na karoserii skupiska rdzy wpływają nie tylko na estetykę pojazdu, ale również na bezpieczeństwo jego eksploatacji. Sprawdź, jak zabezpieczyć przed tym swój samochód.

Dlaczego na karoserii pojawia się rdza?

Zjawisko korozji występuje wtedy, gdy metalowe elementy pojazdu utleniają się. W ten sposób dochodzi do reakcji chemicznej, w której stal wchodzi w działanie z wodą i powietrzem. Efektem tego jest stopniowa degradacja struktury karoserii auta. Pojawiają się na niej charakterystyczne rudo-brązowe plamy, a metal traci swoje właściwości. Intensywne zjawisko korozji prowadzi m.in. do kruszenia się metalu czy też do powstawania dziur w karoserii.

Odpowiednia pielęgnacja samochodu ma znaczenie

Podstawowym sposobem zapobiegania pojawianiu się rdzy na karoserii jest regularna i właściwa pielęgnacja pojazdu. Polega ona m.in. na częstym myciu auta. W ten sposób usuwa się z powierzchni karoserii zanieczyszczenia, które sprzyjają występowaniu korozji. Dotyczy to m.in. soli drogowej, dlatego tak ważne jest mycie auta także w okresie jesienno-zimowym. Rekomenduje się mycie auta nawet raz w tygodniu. Dobrze sprawdza się tu myjka ciśnieniowa, która pozwoli dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, w tym m.in. wnętrz nadkoli i podwozia.

Woskowanie auta

Zabiegiem zwiększającym odporność karoserii na korozję jest woskowanie. Profesjonalne woskowanie można przeprowadzać co kilka miesięcy. W ten sposób tworzy się dedykowaną powłokę, która chroni karoserię auta przed działaniem szkodliwych czynników. Powłoka ta z czasem podlega degradacji, dlatego uzupełnia się ją co kilka miesięcy.

Obecnie zabieg woskowania można wykonać we własnym zakresie na wielu myjniach bezdotykowych, które poza standardowym myciem oferują również tego typu usługi. Alternatywą jest woskowanie w profesjonalnym punkcie, co zdecydowanie poprawia jakość powstałej powłoki zabezpieczającej.

Usuwanie pierwszych ognisk korozji

Regularne sprawdzanie stanu pojazdu pomaga w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się rdzy. Po umyciu samochodu warto przeprowadzić jego oględziny. Jakiekolwiek uszkodzenia lakieru i małe plamki rdzy powinny wzbudzić Twój niepokój. Wówczas należy usunąć małe skupiska rdzy, aby zabezpieczyć przed jej rozwojem. W trakcie oględzin warto zajrzeć również do trudniej dostępnych miejsc, w tym m.in.: kanałów wodnych, otworów spustowych i uszczelek. W ten sposób można wydłużyć żywotność samochodu i ograniczyć koszty jego utrzymania, w tym drogich napraw lakierniczych.

Stosowanie zabezpieczeń antykorozyjnych

Kolejnym rekomendowanym przez specjalistów rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych zabezpieczeń antykorozyjnych. Na rynku dostępne są preparaty na bazie olejów i wosków, które stosuje się w celu stworzenia powłoki zabezpieczającej. Zabieg można wykonać we własnym zakresie lub zdecydować się na oddanie auta do specjalistycznego punktu. Wysokiej jakości i prawidłowo zastosowany preparat sprawi, że zmniejszy się ryzyko występowania rdzy na karoserii Twojego samochodu. Wpłynie to nie tylko na jego estetykę, ale również na bezpieczeństwo jego użytkowania.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu auta

Zgodnie z obowiązującymi przepisami posiadacze pojazdów muszą wykupić ubezpieczenie OC. W przeciwnym razie niedozwolone jest korzystanie z samochodu w ruchu drogowym. Atrakcyjną ofertę obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz OC+AC przygotowało towarzystwo LINK4. Składkę pomoże Ci wyliczyć specjalny kalkulator OC/AC.

Pamiętaj o tym, że Auto Casco pozwala uzyskać odszkodowanie za szkody powstałe w wyniku nieoczekiwanego zdarzenia, takiego jak stłuczka. Uszkodzenia, które polegają na korozji, utlenieniu, zawilgoceniu lub zużyciu w wyniku normalnego używania nie stanowią podstawy do wypłacenia odszkodowania. Właśnie dlatego w przypadku każdego pojazdu warto pamiętać zarówno o posiadaniu polisy, jak i właściwej pielęgnacji wszystkich części samochodowych.

Sprawdź ofertę dostępną na stronie link4.pl i skorzystaj z kalkulatora OC/AC online, by w kilka minut poznać wysokość swojej składki. Możesz też zadzwonić pod numer telefonu 22 444 44 23 lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.