Do końca listopada br. liczba samochodów elektrycznych w Polsce zwiększyła się do 62 tys. 135 sztuk, co oznacza wzrost o 39 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2021 r. Równolegle infrastruktura ładowania takich pojazdów zwiększyła się do 2527 stacji - wynika z Licznika elektromobilności.

Według danych z końca listopada 2022 r. w Polsce po 11 miesiącach br. było zarejestrowanych łącznie 62 tys. 135 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. W tym czasie ich liczba zwiększyła się o 23 tys. 869 sztuk, tj. o 39 proc. względem analogicznego okresu 2021 r. – wynika z Licznika elektromobilności uruchomionego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).

Dodano, że pod koniec listopada br. po polskich drogach jeździło 59 tys. 187 elektrycznych samochodów osobowych. W pełni elektryczne auta (BEV, ang. battery electric vehicles) to 29 tys. 780 sztuk, a hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 29 tys. 407 szt. Park elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych liczył 2948 szt.

"Listopad 2022 r. był pierwszym miesiącem od ponad półtora roku, w którym łączna liczba osobowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV) w Polsce przewyższyła liczbę hybryd typu plug-in (PHEV). Zakładamy, że pod warunkiem kontynuacji subsydiów z programu +Mój Elektryk+ ten trend utrzyma się również w 2023 r., zwłaszcza że w segmencie BEV zapowiedziano zdecydowanie więcej premier modelowych niż w segmencie PHEV" – zauważył cytowany w komunikacie dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur.

Autorzy opracowania wskazali, że w dalszym ciągu rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec listopada składała się z 16 tys. 160 szt. Z kolei liczba osobowych i dostawczych aut hybrydowych powiększyła się do 461 tys. 881 szt. Natomiast park autobusów elektrycznych w Polsce wzrósł do 803 szt.

"Bardzo cieszy kolejny miesiąc wyraźnych wzrostów rejestracji w parku samochodów dostawczych, co oznacza, że zwłaszcza w miastach stopniowo zmniejsza się ilość pojazdów emitujących szkodliwe substancje" - zauważył w informacji prezes PZPM Jakub Faryś.

Zwrócono uwagę, że rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec listopada 2022 r. w Polsce funkcjonowało 2527 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (4913 punktów). 29 proc. z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 71 proc. – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W listopadzie uruchomiono 33 nowe ogólnodostępne stacje ładowania (92 punkty) - podano.

W ocenie Farysia listopadowy wzrost liczby rejestracji zeroemisyjnych pojazdów "byłby znacznie lepszy, gdyby nie utrzymujące się problemy z dostępnością pojazdów". "To konsekwencja kryzysu półprzewodnikowego, z którym wciąż mamy do czynienia, oraz trwającej wojny w Ukrainie. Bo choć rośnie liczba oferowanych modeli pojazdów zeroemisyjnych, wyniki wskazują, że zainteresowanie klientów jest znacznie większe niż możliwości branży" - stwierdził prezes PZPM. (PAP)

autor: Anna Bytniewska