"Zgodnie z postanowieniem Rządu Federacji Rosyjskiej wprowadzony zostanie zakaz międzynarodowego przewozu drogowego towarów przez terytorium Federacji Rosyjskiej dla firm transportowych z krajów UE, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Norwegii" - poinformowano w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury.

Zakaz dotyczy realizacji przewozów dwustronnych, tranzytowych oraz przewozów z lub na terytorium państwa trzeciego.

Jeśli pojazd należący do przewoźnika z jednego z państw objętych zakazem w dniu wejścia w życie postanowienia będzie znajdował się na terenie Rosji, powinien opuścić terytorium tego państwa w ciągu siedmiu dni, czyli najpóźniej do 17 października 2022 r.

Reklama

Od zakazu wprowadzono wyjątki

Jak wskazano w komunikacie resortu infrastruktury, od zakazu wprowadzono wyjątki, które dotyczą przewozów pocztowych, przewozów do i z Obwodu Kaliningradzkiego oraz przewozów towarów określonych w specjalnym wykazie władz rosyjskich.

W wykazie tym znalazły się m.in takie towary jak mięso i podroby, produkty mleczarskie, wyroby cukiernicze, napoje alkoholowe i bezalkoholowe, tytoń, produkty farmaceutyczne, tworzywa sztuczne, środki antykoncepcyjne, zegarki czy maszyny i urządzenia elektryczne.

Resort infrastruktury podał też, że ilość paliwa znajdującego się w zbiornikach pojazdów, przy wyjeździe z terytorium Federacji Rosyjskiej nie powinna przekraczać 200 litrów. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski