W wyniku jednodniowego strajku pilotów linii lotniczych Eurowings Germany, zapowiedzianego na czwartek, ucierpieć mogą pasażerowie co drugiego lotu – informuje w środę dpa. Eurowings wchodzą w skład grupy Lufthansa.

Jak poinformowali przedstawiciele związku pilotów Vereinigung Cockpit (VC), negocjacje w sprawie układu zbiorowego pracy zakończyły się fiaskiem.

Rozmowy nie doprowadziły do żadnego rozwiązania. Głównym żądaniem VC jest odciążenie pracowników, na przykład poprzez skrócenie maksymalnego czasu pracy i wydłużenie okresów odpoczynku, co nie było korygowane od 2015 roku” – wyjaśnił rzecznik VC.

Przewiduje się, że zaplanowany na czwartek strajk pilotów sparaliżuje nawet co drugi lot w ramach Eurowings Germany. Jednak „spółka zależna Lufthansy zrobi wszystko co możliwe, aby zminimalizować wpływ strajków na pasażerów” - poinformowały w środę linie lotnicze, podkreślając, że strajk obejmie wyłącznie loty Eurowings Germany, a nie linii Eurowings Europe.

Pasażerów poproszono o bieżące sprawdzanie informacji o statusie swojego lotu na stronie internetowej Eurowings. W oświadczeniu linie stwierdziły również, że podróżni, których lot został odwołany z powodu strajku, powinni zostać poinformowani o alternatywnych opcjach transportu najpóźniej do środy po południu.

Kierownictwo linii Eurowings skrytykowało zapowiedziany strajk jako „nieproporcjonalny i nieodpowiedzialny”. „W czasach, gdy miliony ludzi boją się mroźnej zimy i kolejnych rachunków za ogrzewanie, stanowi on nadmierne zagrożenie dla przyszłej opłacalności operacji lotniczych i miejsc pracy” – skomentował Kai Duve, szef HR w Eurowings. (PAP)

mszu/ ap/