Ukraina rozpocznie stopniową budowę kolei europejskiej, by połączyć swoją sieć torów z UE; przyłączymy się też do unijnej przestrzeni roamingowej - oznajmił premier Ukrainy Denys Szmyhal.

„Ukraina rozpocznie stopniową budowę europejskiej kolei, aby połączyć ukraińską kolej z UE” – oznajmił Szmyhal na wtorkowym posiedzeniu rządu, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Jak dodał, początkowo przejście na tory europejskie nastąpi w dużych węzłach komunikacyjnych i dużych miastach, a potem stopniowo obejmie cały kraj.

Wcześniej dyrektor ds. operacyjnych Ukrzaliznycy, czyli ukraińskich kolei, Wiaczesław Jeromin powiedział, że przy przechodzeniu na europejski rozstaw szyn rozpatrywane są trzy kierunki: Lwów-Kijów, Lwów-Odessa i Lwów-Krzywy Róg.

Tory europejskie mają rozstaw szyn 1435 mm, zaś ukraińskie 1520 mm.

Szmyhal oznajmił też na Telegramie, że Ukraina zamierza wkrótce przyłączyć się do przestrzeni roamingowej UE oraz do unijnego systemu płatności SEPA.

„To pierwsze umożliwi wykonywanie połączeń między UE i Ukrainą bez dodatkowych opłat, a także pozwoli Ukraińcom korzystać z mobilnego internetu po stawkach krajowych. To drugie może nastąpić już latem i pozwoli robić przelewy w euro bez żadnych prowizji” – oznajmił. https://t.me/Denys_Smyhal/2800 (PAP)

mw/ ap/