Winien jest Erbud – wynika z raportu przygotowanego dla rady nadzorczej lotniska
Tezy dokumentu spółka upubliczni w najbliższy piątek. Już wiadomo, że będzie on pozytywny dla zarządu MPL Modlin i niekorzystny dla wykonawcy pasa startowego, czyli notowanego na warszawskiej giełdzie Erbudu.
Gdy kilka miesięcy temu powoływano specjalny zespół do zbadania sprawy, obserwatorzy nie wykluczali, że to preludium do przyszłego odwołania zarządu portu. Wraz z upublicznieniem raportu z władz spółki zdjęte zostaną wszelkie podejrzenia o zaniedbania przy realizacji inwestycji, a pełna odpowiedzialność za usterki, a co za tym idzie unieruchomienie lotniska od grudnia 2012 r. do lipca 2013 r., przerzucona zostanie na wykonawcę.
Marek Miesztalski, szef rady nadzorczej MPL Warszawa-Modlin, nie komentuje tych doniesień. – W piątek zatwierdzimy ostateczną treść raportu. Jedno mogę powiedzieć na pewno: nie będzie w nim rewelacji – mówi DGP. W spółce nie spodziewali się innego finału. Z oficjalnymi komentarzami w tej sprawie wstrzymują się jednak do piątku.
Z naszych informacji wynika, że publikacja poprzedzi wytoczenie wykonawcy sprawy sądowej. Magdalena Bojarska, rzecznik prasowy MPL Warszawa-Modlin, rozmowę w tej sprawie proponuje odłożyć o tydzień. Wiadomo, że spółka wyliczyła wysokość odszkodowania na ponad 20 mln zł. Jaka kwota ostatecznie pojawi się w pozwie, uzależnione jest jednak od wyliczeń zewnętrznej firmy doradczej. Chodzi bowiem o oszacowanie utraconych korzyści, przy czym nie wystarczy wykazać przychodów, których nie osiągnięto, lecz także zestawić te kwoty z kosztami, jakich spółka nie poniosła.
Dlatego ostateczna kwota odszkodowania może różnić się od wstępnych wyliczeń zarządu portu.
Piotr Zybała, analityk DI BRE, szacuje, że może chodzić o 12,5 mln zł. Dodaje, że czeka nas długi proces. A to m.in. dlatego, że Erbud nie poczuwa się do winy. – Firmą odpowiedzialną za realizację progów betonowych drogi startowej była wyspecjalizowana spółka DSH, podmiot zależny grupy budowlanej Metrostav, który obecnie realizuje przebudowę S8 i most Grota w Warszawie – potwierdza zarząd Erbudu.
Firma zleciła trzy ekspertyzy, by ustalić przyczyny ubytków. Czeka na finalne wnioski. Wyniki pozwolą na określenie adresata wszelkich roszczeń.

370 mln zł kosztowało wybudowanie lotniska w Modlinie

860 tys. pasażerów odprawił port lotniczy w ciągu 5 miesięcy zeszłego roku