Airbus skupia się na przyszłości. Wg firmy przyszłość lotnictwa będzie zależała od lepszego zarządzania przestrzenią powietrzną i minimalizacją emisji dwutlenku węgla oraz oszczędnością energii. W związku z tym przedstawia pomysły, w jaki sposób będzie można to osiągnąć.

- Stroma ścieżka wznoszenia – to propozycja zmian, która omawia kwestię startu samolotu. Wg Airbusa warto ją zmienić. Strome i szybkie stary samolotów mają spowodować mniejsze zużycie paliwa, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, zminimalizowanie hałasu, który towarzyszy podczas tradycyjnego startu samolotu. Dzięki proponowanemu przez specjalistów z Airbusa rozwiązaniom samoloty mają szybciej osiągać wysokość przelotową.

Koncepcja kabiny samolotu pasażerskiego firmy Airbus. Fot. Airbus.com / Media

- Loty swobodne – Airbus uważa, że samoloty nowej generacji będą „bardziej inteligentne” od tych, które dzisiaj latają po niebie. Takie nowoczesne, inteligentne samoloty same będą wybierały odpowiednią trasę przelotu. O wyborze konkretnej trasy przelotu mają decydować takie czynniki jak: optymalne wykorzystanie panującej pogody oraz najkrótszy czas przelotu.
Inteligencja samolotów ma być na tyle rozwinięta, żeby pozwoliła zorganizować przelot w formie szyku (formacja samolotów lecących w tym samym kierunku, ma być podobna do szyku lecącego stada ptaków).

- Swobodne zejście do lądowania – ta propozycja ma przyczynić się do zmniejszenia hałasu, jaki wywołują lądujące samoloty. Swobodna ścieżka podchodzenia do lądowania pozwala na zmniejszenie prędkości samolotu. Jest to możliwe dzięki wyłączeniu odrzutu silników i braku oporu powietrza. Innowacja w podejściu do lądowania pozwoliłaby również na skrócenie pasów startowych na lotniskach.

- Niebagatelną kwestią pozostają prace nad nowym rodzajem paliwa, które miałoby napędzać silniki samolotów. W związku z tym Airbus przeprowadza zaawansowane badania, które mają na celu stworzenie nowego rodzaju energii potrzebnej do napędzenia samolotów. Pod uwagę brane są biopaliwa, energia elektryczna, wodór oraz energia słoneczna.

W ostatnim czasie Airbus przedstawił model samolotu przyszłości z zupełnie nową kabiną. Czas pokaże, czy rewolucyjna na dzień dzisiejszy wizja, stanie się kiedyś rzeczywistością. Rewolucja ekologiczna Airbusa na dzień dzisiejszy skupia się na dwóch nowych modelach samolotów: dobrze znanym Airbusie A320, na bazie którego powstała nowa, bardziej ekologiczna wersja A320neo, oraz Airbusie A350 XWB. Obydwa samoloty mają być bardziej ekonomiczne, a co za tym idzie i bardziej ekologiczne. A320neo ma spalać 15 proc. mniej paliwa niż obecnie, z kolei A350 XWB zapewnienie użytkującym go liniom lotniczym oszczędności w spalanym paliwie na poziomie 25 procent.