Lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce (Podkarpackie) w czerwcu obsłużyło ponad 54,3 tys. pasażerów. W porównaniu z analogicznym okresem ub.r. dało to wzrost o 12,4 proc. - poinformował PAP w środę rzecznik prasowy portu Łukasz Sikora.

Dodał, że wzrost liczby odprawionych pasażerów od początku roku wynosi 21,85 proc. "Do końca czerwca, bowiem obsłużonych zostało na lotnisku niemal 263 tys. osób, w porównaniu z ponad 215 tys. pasażerów w analogicznym okresie roku 2011" - podkreślił.

Władze portu liczą, że w tym roku lotnisko w Jasionce obsłuży 500 tys. pasażerów. W 2011 r. do przekroczenia tej granicy zabrakło 9 tys. osób.

W trakcie Euro 2012 podrzeszowskie lotnisko pełniło funkcję portu zapasowego dla lotniska we Lwowie. W związku z tą imprezą na płycie lotniska stacjonowały samoloty, które "nie zmieściły się" na płytach postojowych innych portów, głównie w Krakowie i Katowicach. Takich samolotów było w Jasionce 30.

Jak powiedział Sikora, tylko niewielka część ruchu pasażerskiego związana była bezpośrednio z piłkarskimi Mistrzostwami Europy. "Głównie były to małe samoloty pasażerskie, którymi podróżni z Holandii przedostawali się na Ukrainę na mecze z udziałem swojej reprezentacji" - dodał.

Obecnie z podkarpackiego lotniska można dotrzeć do: Frankfurtu, Warszawy, Gdańska via Katowice, Manchesteru, Barcelony-Girony, Londynu (lotniska w Stansted i Luton), Bristolu, Birmingham, East Midlands i Dublina. Połączenia obsługują: PLL LOT, Lufthansa, Ryanair i OLT Express.

Jesienią linie OLT Express mają uruchomić z Jasionki siedem nowych tras do: Paryża, Rzymu, Monachium (lotnisko Memmingen), Dortmundu, Hamburga, Amsterdamu i Oslo.