statystyki

Motoryzacja w całej Europie znów na minusie

autor: Grzegorz Kowalczyk08.09.2020, 07:34; Aktualizacja: 08.09.2020, 07:35
samochody, motoryzacja, transport

Sierpień okazał się najłaskawszy dla Włochów – po minus 11 proc. w lipcu, teraz branża powoli wychodzi na zero – spadek w sierpniu to ok. 0,4 proc. To efekt dużego skoku w sprzedaży dla osób fizycznych – rząd uruchomił program stymulacyjny, zgodnie z którym nabywcy mogą otrzymać nawet 3,5 tys. euro dopłaty.źródło: ShutterStock

Po ożywieniu w lipcu sierpień dla europejskiej branży motoryzacyjnej znowu upłynął pod znakiem spadków sprzedaży.

Po wzrostach od czasu odmrożenia gospodarki polska branża motoryzacyjna znów zderzyła się ze sporym tąpnięciem – sprzedaż z ostatniego miesiąca jest gorsza o ponad 27 proc. niż w tym samym okresie 2019 r.

To też największy dołek od momentu odmrożenia gospodarki. – Ci, którzy byli zdecydowani na zakup samochodu, zrobili to wcześniej, o czym świadczyły poprawiające się wyniki. Minęła fala optymizmu po powrocie, a wróciły obawy związane z tempem rozwoju gospodarczego. Teraz oprócz pandemii popyt osłabił okres wakacyjny – uważa Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego PZPM.

Choć sierpień tradycyjnie jest miesiącem niskiej sprzedaży, tak wielki spadek nie napawa optymizmem – zwłaszcza że oznacza koniec passy poprawiania wyników od czerwca – wówczas spadek wynosił ponad 28 proc., a w lipcu osiągnął poziom 12 proc.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie