statystyki

W aferze Volkswagena dochodzi do rozstrzygnięć, ale padają oskarżenia wobec kolejnych koncernów

autor: Grzegorz Kowalczyk27.08.2020, 07:52; Aktualizacja: 27.08.2020, 07:53
Na skutek kolejnych afer związanych z zanieczyszczeniami Komisja Europejska zwiększa liczbę testów realnej emisji spalin dla wprowadzanych na drogi pojazdów.

Na skutek kolejnych afer związanych z zanieczyszczeniami Komisja Europejska zwiększa liczbę testów realnej emisji spalin dla wprowadzanych na drogi pojazdów.źródło: ShutterStock

Volkswagen znów ma problemy: należące do niego Porsche jest przedmiotem nowego dochodzenia niemieckiego Federalnego Urzędu ds. Ruchu Drogowego (KBA). Firma sama wszczęła wewnętrzne dochodzenie i poinformowała o swoich podejrzeniach KBA, niemiecką prokuraturę i amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. Sprawa dotyczy uchybień przy działaniu oprogramowania monitorującego układ wydechowy i pracę silnika. Do nielegalnych modyfikacji miało dochodzić na końcowym etapie oddania auta.

Według niemieckiego tygodnika „Bild am Sonntag”, postępowanie miałoby dotyczyć przede wszystkim silników z lat 2008–2013 w modelach Panamera i 911.

Nie tylko diesle

Gdyby podejrzenia się potwierdziły, VW miałby drugą aferę spalinową w ciągu pięciu lat. Nowa sprawa jest jednak precedensowa – po raz pierwszy dotyczy bowiem silników benzynowych, na które chętniej stawiali producenci aut po aferze związanej z dieslem. Okazuje się, że ten napęd również nie musi być wolny od oszustw. Tym razem chodzi nie tyle o emisję spalin, co o większe niż zakładano oficjalnie uwalnianie dwutlenku węgla.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie