statystyki

Rząd chce wygospodarować 28 mld zł na 100 obwodnic

autor: Krzysztof Śmietana10.02.2020, 08:04; Aktualizacja: 10.02.2020, 08:20
Z realizacją niektórych projektów mogą być spore problemy

Z realizacją niektórych projektów mogą być spore problemyźródło: DGP

Rząd chce wygospodarować 28 mld zł na 100 obwodnic, których dotychczas nie było w planach. Większość z nich ma jednak szanse powstać nie wcześniej niż pod koniec tej dekady.

Drogi zawsze były wdzięcznym tematem w kampaniach wyborczych. Nie inaczej będzie w prezydenckiej. W piątek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu we Włoszczowie zaapelował o przedstawienie szczegółów programu stu obwodnic, których budowę pierwszy raz zapowiedział w swoim listopadowym exposé premier Mateusz Morawiecki. W sobotę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk miał gotową odpowiedź – zorganizował konferencję prasową, a na internetowej stronie rządu znalazła się lista stu miast, które mają zyskać obwodnice do 2030 r.

Według resortu infrastruktury przy wyborze lokalizacji brano pod uwagę kilka kryteriów, m.in. duże natężenie ruchu powodujące korki w miastach, chęć poprawy bezpieczeństwa czy możliwość rozwoju gospodarczego. Właśnie na ten ostatni aspekt zwrócił uwagę premier Mateusz Morawiecki, który w sobotę odwiedził Złoty Stok koło Kłodzka (w woj. dolnośląskim). Tam planowana jest obwodnica na trasie drogi krajowej nr 46 prowadzącej od strony Opola w kierunku Kudowy Zdroju i Czech. Premier liczy, że droga będzie służyć też dalszemu rozwojowi turystyki w tym rejonie. Jednak do tej pory do tej inwestycji nie prowadzono żadnych przygotowań. Teraz trzeba będzie zacząć żmudne procedury. Według przewidywań resortu infrastruktury ogłoszenie przetargu na realizację obwodnicy w formule „projektuj i buduj” będzie możliwe dopiero w 2024 r. Trasa byłaby gotowa w 2027 lub 2028 r.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie