statystyki

Podniosą ceny, żeby nie było korków na niebie. PAŻP planuje spore inwestycje

autor: Krzysztof Śmietana29.08.2019, 08:33; Aktualizacja: 29.08.2019, 08:41
Jesienią plan finansowy PAŻP na lata 2020–2024 trafi do Komisji Europejskiej, która będzie miała czas do lutego na jego zatwierdzenie.

Jesienią plan finansowy PAŻP na lata 2020–2024 trafi do Komisji Europejskiej, która będzie miała czas do lutego na jego zatwierdzenie.źródło: ShutterStock

Do 2024 r. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej chce wydać na inwestycje 1,3 mld zł. Dzięki temu samoloty w Polsce mają być znacznie bardziej punktualne niż w innych państwach Unii.

PAŻP, który zarządza przestrzenią powietrzną nad Polską, ma wielkie plany na najbliższe pięć lat. Szef agencji Janusz Janiszewski zakłada, że jej budżet na lata 2020–2024 wzrośnie z 4 mld zł w kończącej się teraz pięciolatce do 6 mld zł. Główny cel: znaczne zwiększenie pojemności nieba nad Polską i sprawienie, by samoloty były o wiele bardziej punktualne niż w innych krajach Unii.

PAŻP chwali się, że w tej ostatniej kwestii już teraz jesteśmy liderem. W zeszłym roku średnie opóźnienie samolotu w Polsce wyniosło 15 sekund. W przypadku wszystkich krajów Unii były to prawie dwie minuty. Według najnowszych danych za siedem miesięcy średnia długość opóźnienia w naszym kraju jeszcze się skróciła – do 11 sekund. – Wskaźnik udało się poprawić, mimo że w tym czasie ruch lotniczy w Polsce wzrósł o 5 proc. – mówi Janiszewski.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie