Lotnisko Chopina otrzymało w czwartek od prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikat uprawniający do wykonywania operacji lądowania w warunkach ograniczonej widzialności - poinformowało lotnisko w czwartkowym komunikacie.

Lotnisko otrzymało certyfikat dla ILS III A na Drodze Startowej 3 na kierunku 33.

Oznacza to, dodaje komunikat, że samoloty będą mogły lądować przy znacznie słabszych warunkach pogodowych, a "to z kolei przełoży się na mniejszą liczbę przekierowań na inne lotniska, jak również wpłynie na redukcję potencjalnych opóźnień".

Stołeczny port lotniczy jest pierwszym w Polsce, które posiada III kategorię ILS - informuje komunikat. Nowy system, dodaje komunikat, został zainstalowany na kierunku lądowań "33" (lądowania od strony Piaseczna), gdzie zgodnie ze statystykami wykonywanych jest najwięcej operacji lądowań.

"Dotychczas lądowanie było możliwe przy warunkach, w których widzialność pionowa (czyli wysokość na jakiej pilot musi zobaczyć drogę startową) była nie mniejsza niż 30 metrów oraz 300 metrów widzialności wzdłuż drogi startowej (RVR). Najnowsze rozwiązania umożliwiają lądowanie nawet przy widzialności pionowej poniżej 30 metrów i poziomej 175 metrów. W ramach dostosowania systemów i procedur do nowej kategorii, zmieniły się również warunki do wykonywania startów w warunkach ograniczonej widzialności z wartości RVR nie mniejszej niż 150 metrów, na wartość nie mniejszą niż 125 metrów" - głosi komunikat.

Cytowany w komunikacie Hubert Wojciechowski, dyrektor Biura Marketingu i PR lotniska przekonuje, że "wyższa kategoria ILS, to także większa dostępność lotniska i większa przepustowość w warunkach ograniczonej widzialności", a największa różnica będzie zauważalna w miesiącach jesiennych i zimowych. Dodaje, że prowadzone są badania, aby potwierdzić, czy znajdzie uzasadnienie ekonomiczne i operacyjne wprowadzenie kategorii III B.

"Lotnisko Chopina we współpracy z PAŻP wprowadziło także specjalne procedury operacyjne oraz sposoby prowadzenia i zapewnienia separacji statków powietrznych w polu manewrowym lotniska, wszystko zgodnie z najwyższymi standardami określanymi przez European Aviation Safety Agency (Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotnictwa – EASA). Zainstalowaliśmy nowe oświetlenie nawigacyjne i ochronne na drogach kołowania i drogach startowych oraz nowe światła podejścia, zmodernizowaliśmy system sterowania oświetleniem nawigacyjnym" - głosi komunikat.

Lotnisko Chopina w Warszawie jest największym lotniskiem w Polsce. W 2017 r. port obsłużył 15,75 mln pasażerów – o 23 proc. więcej niż w 2016 r., a w styczniu 2018 r. 1,12 mln. Lotniskiem zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze".