Funkcjonująca od czerwca 2014 usługa „Historia Pojazdu” poszerzona została o dodatkową funkcję. Obecnie możliwe jest także sprawdzenie samochodu, który został sprowadzony z zagranicy, ale nie dokonano jego pierwszej rejestracji w Polsce.

Do tej pory przyszli nabywcy, którzy chcieli zapoznać się z przeszłością samochodów mogli zweryfikować tylko te pojazdy z rynku wtórnego, które zostały sprowadzone z zagranicy i zarejestrowane w Polsce. Dzięki rozszerzonej wersji systemu, która ruszyła 15 stycznia 2018, w bazie zarządzanej przez Ministerstwo Cyfryzacji w bazie znajdą także się pojazdy, które trafiły do Polski z zagranicy i zostały wystawione na sprzedaż w naszym kraju. System obejmuje obecnie samochodu sprowadzone z USA, Kanady a także szeregu państw europejskich takich jak Francja, Belgia, Holandia, Włochy i Szwecja. Niestety w dalszym ciągu nie będzie można sprawdzić historii samochodów, które trafiły do nas z Niemiec, a to właśnie z tego kraju importowanych jest najwięcej używanych aut.

Jak działa system

Dzięki rozszerzonemu katalogowi, osoby zainteresowane zakupem samochodu używanego sprowadzonego z zagranicy, będą mogły bezpłatnie uzyskać informacje czy konkretny pojazd nie pochodzi np. z kradzieży. Usługa w zakładce „Dane zagraniczne” pozwoli nam także uzyskać dostęp do cech związanych z samochodem takich jak:

• Złomowanie,
• Powypadkowy,
• Uszkodzony,
• "Przekręcony" licznik,
• Niedopuszczony do ruchu,
• Służył jako taxi.
W przypadku potwierdzenia danej kategorii, w systemie pojawi się alert zaznaczony czerwonym wykrzyknikiem. Natomiast w sytuacji, gdy po wpisaniu odpowiedniego numeru VIN nie pojawi się żaden z wyników, system wyświetli odpowiedni komunikat.

Jak sprawdzić samochód

Usługa sprawdzania historii pojazdu jest bezpłatna. Aby z niej skorzystać konieczne jest wejście na stronę internetową https://www.historiapojazdu.gov.pl/ oraz zalogowanie się za pomocą profilu zaufanego (eGO). Jak tłumaczy resort cyfryzacji, takie rozwiązanie jest niezbędne, by zabezpieczyć system przed hurtowym pozyskiwaniem z niego danych, a jednocześnie zapewnić dostęp indywidualnym kupującym. Jeśli uzyskałeś już profil zaufany eGO, wystarczy, że wpiszesz numer rejestracyjny oraz VIN danego pojazdu, a także datę jego pierwszej rejestracji. Po prawidłowym wprowadzeniu danych otrzymasz dostęp do raportu, w którym będziesz mógł prześledzić na tzw. „Osi czasu” historię interesującego cię samochodu.

Kliknij tutaj, by zobaczyć jak wygląda raport wygenerowany poprzez stronę historiapojazdu.gov.pl