statystyki

Telekomunikacja: Żegnamy roaming, ale witamy limity. Telekomy znajdą sposób na zarobek

autor: Barbara Sowa02.02.2017, 07:57; Aktualizacja: 02.02.2017, 08:59
telefon-lotnisko-roaming

Za połączenia głosowe zapłacimy maksymalnie 3,2 eurocentaźródło: ShutterStock

Od czerwca za rozmowy w krajach Unii zapłacimy tak jak w domu. Tyle że teraz rodzime oferty na pewno się zmienią. I to raczej nie na lepsze.

W nocy z wtorku na środę uzgodniono ostatni sporny element dotyczący wysokości stawek hurtowych za połączenia, SMS-y i transfer danych. Od wielu miesięcy dyskusję na ten temat prowadziły między sobą Komisja Europejska, Parlament Europejski i przedstawiciele rządów poszczególnych członków UE.

Chodzi o opłaty, które stosują między sobą unijni operatorzy we wzajemnych rozliczeniach, jeśli ich klienci korzystają z roamingu w UE. W przypadku połączeń głosowych stawka wyniesie maksymalnie 3,2 eurocenta za minutę, SMS-ów – 1 eurocent, a jeśli chodzi o dane, to stawka spadnie z 7,7 euro za 1 GB w 2017 r. do 2,5 euro w 2022 r. – To był ostatni element układanki – zapowiedział Andrus Ansip, wiceprzewodniczący KE do spraw jednolitego rynku cyfrowego. Tłumaczył, że od 15 czerwca Europejczycy podróżując po Unii, będą mieli możliwość dzwonienia, wysyłania wiadomości SMS lub przeglądania stron internetowych na swoich komórkach za tę samą cenę, którą płacą w domu.

– Największą różnicę konsumenci odczują przy transferze danych. Do tej pory do tego, co płacimy w kraju, operator mógł doliczyć opłatę hurtową, czyli aż do 50 euro za gigabajt danych. Teraz będzie to znacznie mniej i tylko wtedy, kiedy nasze ciągłe korzystanie za granicą będzie dłuższe niż dwa miesiące i będzie przeważało nad wykorzystaniem danych w kraju – tłumaczy Róża Thun, europosłanka PO.

PE i Rada muszą jeszcze formalnie zatwierdzić osiągnięte wczoraj porozumienie. Ale od zniesienia opłat roamingowych nie ma już odwrotu. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. A telekomy na ten temat nie chcą rozmawiać. – Trudno mówić o ofertach, gdyż wszystko zależy od ostatecznego kształtu regulacji oraz od sposobu ich wdrażania, co prawdopodobnie będzie wymagało decyzji lub co najmniej konsultacji z organami regulacyjnymi w naszym kraju – mówi Arkadiusz Majewski z Plusa.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Raba(2017-02-03 14:47) Zgłoś naruszenie 12

    O tym, że wyrównanie cen za komórki w UE spowoduje ich wzrost w Polsce, pisałem jakieś 3 lata temu. Ale róża thun ma to gdzieś

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane