Trujące kopciuchy będą wymieniane, a budynki termomodernizowane na nowych zasadach. Gminy będą mogły łączyć dofinansowanie oferowane przez program z tym z gminnych programów ograniczania niskiej emisji. Nowy nabór wniosków rozpocznie się w piątek (15 maja).
Obsługa wniosków ma być szybsza, ich rozpatrywanie ma się skrócić o jedną trzecią, z 90 do 30 dni. Prostszy i krótszy będzie też sam wniosek. Część do tej pory wymaganych dokumentów zostanie zastąpiona oświadczeniami. We wniosku nie będzie konieczności podawania informacji technicznych, które sprawiały szczególną trudność.
Beneficjenci będą podzieleni na dwie grupy ze względu na dochód. W obecnej wersji programu obowiązuje ich aż siedem. W nowej uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania będą mogli liczyć na wsparcie do 20 tys. zł. Jeżeli inwestycja obejmie pompę ciepła, będzie można otrzymać do 25 tys. zł, a jeśli do tego dojdą panele fotowoltaiczne, górna kwota dofinansowania wyniesie 30 tys. zł. Finansować będzie można inwestycje rozpoczęte do pół roku przed złożeniem wniosku oraz już zakończone (jednak data rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja br.).
Drugą grupą beneficjentów będą mniej zamożne gospodarstwa, one też będą mogły otrzymać wyższe dofinansowanie – do 37 tys. zł. Będzie ono przysługiwało, jeśli dochód na jedną osobę nie przekracza 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 1960 zł w jednoosobowym. Wyższe dopłaty będą możliwe w późniejszym terminie, gdyż potrzebne są zmiany w prawie. Projekt – według informacji Ministerstwa Klimatu – trafił już w ramach konsultacji do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Wnioski będzie można składać online w serwisie Gov.pl. Do programu w ciągu kilku miesięcy zostanie włączony sektor bankowy jako źródło finansowania uzupełniającego i pomostowego. ©℗