statystyki

Uchwała rady dotycząca trybu prac nad projektem budżetu nie może ingerować w pracę urzędników

autor: Marcin Nagórek27.09.2017, 08:55; Aktualizacja: 27.09.2017, 11:18
Za opracowanie projektu budżetu odpowiedzialny jest zarząd gmin

Za opracowanie projektu budżetu odpowiedzialny jest zarząd gminźródło: ShutterStock

Gmina chce podjąć nową uchwałę w sprawie prac nad projektem uchwały budżetowej. Znajdą się w niej regulacje dotyczące obowiązków m.in. kierowników jednostek organizacyjnych urzędu i niektórych pracowników w zakresie przygotowania materiałów do stworzenia projektu tej uchwały. Dodatkowo ma być w niej zapis, że wójt do 15 grudnia analizuje wnioski komisji budżetowej do projektu i albo je uwzględnia, albo odrzuca, ustalając ostateczny projekt uchwały budżetowej. Czy jest to prawnie dopuszczalne?

Nie. Rada gminy nie jest uprawniona do wprowadzania w uchwale w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej zapisów odnośnie podziału obowiązków m.in. kierowników jednostek organizacyjnych urzędu lub niektórych pracowników w zakresie przygotowania materiałów do stworzenia projektu uchwały budżetowej. Podobnie krytycznie należy się odnieść do zamiaru umieszczenia w niej zapisów dotyczących formułowania ostatecznego projektu budżetu.

Tryb prac

Kluczową dla tej problematyki regulacją prawną jest ustawa o finansach publicznych (dalej: u.f.p.). Zgodnie z jej art. 234 uchwała organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego (JST) w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej określa w szczególności:

1) wymaganą szczegółowość projektu budżetu JST;


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane