Sektor IT i nowych technologii jest obszarem o niespotykanej dynamice rozwoju. Ofert dla szukających w nim pracy nie tylko nie brakuje, ale rośnie też cały czas skala ich dostępności. Pośród ogłoszeń na uwagę zasługuje przewaga stanowisk programistycznych.

Jak zauważają konsultanci firmy doradztwa personalnego Experis, w ciągu ostatnich 2-3 lat popyt na przedstawicieli tego zawodu zwiększył się o około 30 proc. Wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie się utrzymywał, dając pracę coraz większej liczbie osób i kusząc wyższym wynagrodzeniem.

Powodów dobrej sytuacji na rynku IT jest kilka. Za pomyślną atmosferą tej branży stoi dobra koniunktura gospodarcza, napływ nowych inwestycji, ale przede wszystkim postępująca automatyzacja i cyfryzacja. Zmieniają się potrzeby dnia codziennego, coraz więcej osób korzysta z wszelkiego rodzaju oprogramowań i rozmaitych aplikacji mobilnych. Czynniki te sprawiają, że rynek IT rośnie niezwykle dynamicznie, a popyt na pracowników znacznie przewyższa ich dostępność. Spośród stanowisk tego sektora na szczególną uwagę zasługują Programiści, na których panuje największe zapotrzebowanie. Wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie się utrzymywał, dając pracę coraz większej liczbie osób.

– Popyt na programistów w sektorze IT panował zawsze, jednak obecnie obserwujemy jego bardzo dynamiczny wzrost, który w skali ostatnich 2 - 3 lat zwiększył się o około 30 proc. – komentuje Urszula Mikulska, Lider Zespołu IT w firmie doradztwa personalnego Experis, specjalizującej się w rekrutacji w obszarach IT, inżynierii oraz finansów. – Pośród stanowisk na które rekrutujemy stanowiska programistyczne stanowią 90% wszystkich ofert z obszaru IT. Można nazwać je sercem wielu projektów. To profesje bazowe, niezbędne do tego, by wiele inicjatyw IT mogło się zmaterializować w postaci działającego produktu lub usługi. Na wzrost popytu na programistów w dużej mierze wpływa globalny rozwój i zwiększenie zapotrzebowania na aplikacje mobilne, bez których codziennie na całym świecie wiele osób nie potrafi się już obejść. Można powiedzieć, że programowanie to świetny zawód dla Polaków, bo wiąże się nie tylko z takimi cechami jak zdolność analitycznego myślenia, ale również umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach, wymagających elastycznego podejścia, – mówi przedstawiciel Experis.

Wśród innych poszukiwanych cech znajdują się również dokładność oraz umiejętności komunikacyjne, które są niezbędne do pracy w zespołach programistycznych. Wbrew stereotypowi, to, czy osoba na stanowisku programisty ma zdolności komunikatywne jest bardzo istotne, bo wpływa na ostateczny efekt projektu, nad którym pracuje. Ważne również, by wykonawcy oprogramowania i aplikacji potrafili porozumieć się z klientem, dla którego przygotowują projekt. Poszukiwaną cechą jest również chęć rozwoju. Programista to zawód, który ewoluuje i pociąga za sobą konieczność rozwoju w zakresie znajomości języków programowania, którymi dany specjalista się posługuje. Znajomość języków obcych również jest wymagana. Pośród nich przoduje angielski, niezbędny m.in. ze względu na charakter pracy, na którą składa się konieczność zapoznawania się z dokumentacjami technicznymi przygotowywanymi w tym języku. Jego znajomość warunkowana jest też dość powszechną koniecznością porozumiewania się z zagranicznym inwestorem lub zespołem współpracowników, który, częściej niż w przypadku innych zawodów, może być międzynarodowy. Również szkolenia oferowane przez pracodawców są zwykle prowadzone właśnie w języku angielskim.

– W Polce mamy bardzo dobrze wykwalifikowanych specjalistów ds. programowania. Krajowi fachowcy w niczym nie ustępują swoim konkurentom z Zachodu, a niejednokrotnie są lepsi, – mówi Urszula Mikulska z Experis. – Zagraniczni specjaliści częściej ukierunkowani są na konkretny obszar działania, natomiast programiści z Polski wyróżniają się wszechstronnością. Wprawdzie wynagrodzenia nadal jak na warunki europejskie są niższe, ale wypłacane stawki powoli gonią zarobki zachodnich kolegów po fachu. Dla przykładu początkujący programista, na stanowisku Juniora, może liczyć na wynagrodzenie rzędu od 5 000 do 7 000 zł brutto. Ekspert, z doświadczeniem dwu-czteroletnim, otrzymuje miesięczną stawkę wahająca się między 8 000 a 11 000 zł brutto. Natomiast na stanowisku zarządzającego zespołem Seniora wynagrodzenia rozpoczynają się od 13 000 zł a kończą na 20 000 zł brutto, przekraczając czasem nawet tę stawkę, – dodaje przedstawiciel Experis.

Pośród pracodawców programistów potrzebują wszyscy, niezależnie od skali czy branży działania danej firmy, choć największe zapotrzebowanie zgłaszają duzi gracze, którzy ze względu na swoją skalę prowadzą liczne rekrutacje na te stanowiska. Niezależnie jednak od tego jaki pracodawca poszukuje programistów, każdy ma narastające problemy w ich pozyskaniu. Dlatego też coraz więcej przedsiębiorstw zwraca się po wsparcie do firm doradztwa personalnego, które specjalizują się w ich pozyskiwaniu. Przy wyborze właściwej placówki ważne jest zrozumienie specyfiki branży IT. Informatycy nie będą chcieli rozmawiać z kimś, kto nie będzie dla nich partnerem w dyskusji. Ważne zatem, by zwracać uwagę na specjalizację danej firmy doradztwa personalnego oraz doświadczenie jej konsultantów.

Wyspecjalizowana firma doradztwa personalnego Experis współpracuje z pracodawcami oraz kandydatami odpowiednio dopasowując i łącząc te dwie grupy na zmieniającym się wciąż rynku pracy. Poszukującym pracy specjalistom wskazuje miejsca zatrudnienia ciekawe dla ich dalszego rozwoju i adekwatne do ich potrzeb. Experis zajmując się rekrutacją, doradza również kandydatom w zakresie budowy ich kariery dostarczając informacji na temat poszukiwanych na rynku kompetencji oraz tego, na co powinni położyć nacisk,
by zrealizować stawiany sobie cel zawodowy.