W Polsce do swojej podstawowej pensji dorabia 30 proc. osób z generacji Z i 29 proc. z generacji Y – wynika z raportu "Deloitte Global 2023 Gen Z & Millenial Survey". Jak dodano, globalnie 52 proc. przedstawicieli pokolenia Z czuje wypalenie zawodowe.

Z raportu "Deloitte Global 2023 Gen Z & Millenial Survey" wynika, że rosnące koszty życia są największym zmartwieniem młodych generacji – ten problem wskazało 48 proc. polskich respondentów z pokolenia Z oraz 53 proc. millenialsów. Jak zaznaczono, na całym świecie wynik był niższy o odpowiednio 12 i 11 punktów procentowych.

Jak stwierdzono w raporcie, w Polsce do swojej podstawowej pensji dorabia 30 proc. osób z generacji Z i 29 proc. z generacji Y. Rok wcześniej wyniki kształtowały się podobnie - odpowiednio 27 i 29 proc. "Dla porównania, na całym świecie w ubiegłym roku 46 proc. +zetek+ i 37 proc. millenialsów podjęło drugą pracę zarobkową (to wzrost o 3 i 4 punkty procentowe w porównaniu z 2021 r.)" – zauważono.

Globalnie odsetek przedstawicieli generacji Z oraz Y odczuwających wypalenie zawodowe – zgodnie z raportem – wzrósł do odpowiednio 52 proc. (o 6 pp. w porównaniu z rokiem poprzednim) i 49 proc. (o 4 pp.). Zaznaczono, że 46 proc. przedstawicieli pokolenia Z i 39 proc. millenialsów deklaruje, że przez większość czasu spędzonego w pracy zmaga się ze stresem lub niepokojem.

"Jednocześnie w tegorocznej edycji raportu widać, że wśród przedstawicieli kadry zarządzającej rośnie świadomość znaczenia tych kwestii dla młodych ludzi. Ponad połowa ankietowanych przyznaje bowiem, że ich przełożeni poważnie podchodzą do tematów zdrowia psychicznego" – stwierdzono w badaniu.

Wskazano jednak, że mimo zmian w podejściu przełożonych, wielu respondentów traktuje zdrowie mentalne jako temat tabu w miejscu pracy. 38 proc. przedstawicieli pokolenia Z i 39 proc. pokolenia Y w Polsce przyznaje, iż nie czułoby się komfortowo rozmawiając z pracodawcą o swoim zdrowiu psychicznym – na świecie odsetek ten jest niższy o odpowiednio 6 pp. i 7 pp.

Zgodnie z badaniem, 26 proc. przedstawicieli pokolenia Z na świecie i 28 proc. millenialsów uznało umiejętność równoważenia priorytetów zawodowych i życiowych za cechę, którą najbardziej podziwia.

"Z tego powodu 77 proc. reprezentantów pokolenia Z i 75 proc. przedstawicieli generacji Y, którzy pracują w domu zadeklarowało, że rozważyłoby poszukiwanie nowego zatrudnienia, gdyby pracodawca poprosił ich o powrót do biura w pełnym wymiarze godzin. Co więcej, jedna trzecia respondentów uważa 4-dniowy tydzień pracy za pierwszy krok w kierunku osiągnięcia równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym" – zauważono.

Badanie "Deloitte 2023 Gen Z & Millennial Survey" zawiera odpowiedzi 14 tys. 483 przedstawicieli pokolenia Z i 8373 millenialsów. W badaniu udział wzięli obywatele 44 krajów Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej, Europy Zachodniej, Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu, Afryki, Azji i regionu Pacyfiku. Ankieta została przeprowadzona za pomocą wywiadu internetowego. Prace nad badaniem trwały od 29 listopada 2022 r. do 25 grudnia 2022 r. Grupa zdefiniowana w badaniu jako "pokolenie Z" urodziła się pomiędzy styczniem 1995 a grudniem 2004. Respondenci opisani jako "millenialsi" przyszli na świat pomiędzy styczniem 1983 a grudniem 1994. (PAP)

ra/ mmu/