Podwładny nie może odmówić pozostania w pracy po godzinach, jeśli szef wyda mu takie polecenie. Przełożony nie powinien jednak tego robić, jeśli nie ma ku temu ważnego powodu.

Czy pozostawanie w gotowości do pracy jest limitowane

Pracodawca często zleca mi dyżury pod telefonem. Wprawdzie jestem wtedy w domu, ale muszę być cały czas w gotowości do pracy, co – przyznaję – jest dość uciążliwe. Tym bardziej że dyżury te trwają często do późnej nocy. Czy pracodawca powinien ograniczyć swoje wymagania w stosunku do mnie?

Czy zgoda pracownika jest potrzebna

Pracodawca, planując dyżury, nie pyta nas o zdanie. W mojej opinii często zleca te dyżury niepotrzebnie. Czy rzeczywiście ma tu on całkowicie wolną rękę? Czy przed zleceniem dyżuru nie powinien on uzyskać akceptacji pracownika na dyżur w danym terminie?

Czy polecenie może dotyczyć wszystkich dni

Mój szef bardzo często zleca nam pełnienie dyżurów. Ostatnio jednak polecił mi bycie w gotowości do pracy w dniu, który zgodnie z harmonogramem czasu pracy miałem mieć wolny. Czy pracodawca mógł tak zrobić?

Czy obowiązek dotyczy wszystkich pracowników

Mam przygotować plan dyżurów na najbliższy miesiąc. Czy do ich pełnienia mogę wyznaczyć każdego pracownika bez wyjątku?

Czy bycie pod komórką można uznać za dyżur

Prawie codziennie pracodawca zleca mi, abym odbierał od niego telefony, bo mogę być wezwany do pracy w trybie pilnym. Pracodawca twierdzi, że telefon komórkowy mogę wziąć wszędzie ze sobą, a więc nie ogranicza to mnie w dysponowaniu czasem wolnym. Nie zgadzam się z tym. Czy takie bycie w pogotowiu pod telefonem komórkowym to dyżur?

Czy trzeba wykonywać każdą zleconą pracę

Ostatnio szef wyznaczył mi dyżur za kolegę, który ma małe dziecko i umówił się z nim, że nie będzie dyżurował. Obaj pracujemy w magazynie. Problem w tym, że ja jestem pracownikiem biurowym, a kolega wykonuje ciężkie prace fizyczne. Czy mogę zastępować go na dyżurze?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy pracodawca może zlecić pracownikowi pełnienie dyżuru
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania