statystyki

Ułatwienie realizacji praktyki religijnej: Przerwy na modlitwę oraz zwolnienia od pracy w święta dla zleceniobiorców

autor: Łukasz Guza06.02.2019, 11:40; Aktualizacja: 06.02.2019, 12:20
kwalifikacje rozmowa szef pracownik

Artykuł 8 tej ustawy wprost zakazuje dyskryminacji ze względu na religię, wyznanie lub światopogląd (w zakresie warunków podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej lub zawodowej, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej).źródło: ShutterStock

Rzecznik rekomenduje zmiany, które ułatwiałyby realizowanie praktyk religijnych. Chodzi m.in. o korzystanie z przerw na modlitwę oraz zwolnienia od pracy w święta dla zleceniobiorców.

Zamiast jednej, godzinnej przerwy na spożycie obiadu lub załatwienie spraw osobistych pracownik mógłby korzystać z kilku krótszych przerw, które mógłby przeznaczyć np. na modlitwę. Prawo do wnioskowania o zwolnienie od pracy na obchodzenie świąt (które nie są ustawowo wolne) powinno przysługiwać nie tylko pracownikom, ale też np. samozatrudnionym i zleceniobiorcom. Takie rekomendacje zmian w prawie przedstawił dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. W raporcie „Równe traktowanie ze względu na wyznanie w zatrudnieniu. Analiza i zalecenia” wskazuje, że nierówne traktowanie odczuwają zarówno przedstawiciele wyznań mniejszościowych (prawosławni, żydzi, muzułmanie), jak i katolickiego, zdecydowanie dominującego w Polsce.

– Niebezpieczeństwo dyskryminacji wzrasta tam, gdzie pracownik ujawnia w miejscu pracy swoje zaangażowanie religijne i podkreśla w widoczny sposób swoją identyfikację wyznaniową – podkreśla RPO.

Szersze prawo

Raport zawiera diagnozę w zakresie możliwości realizowania praktyk religijnych przez pracowników oraz zalecenia co do zmian – legislacyjnych i edukacyjnych (promujących działania antydyskryminacyjne). Zmiany w prawie miałyby objąć modyfikację kodeksu pracy oraz ustawy z 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1153). Ta pierwsza dotyczyłaby art. 141 k.p., zgodnie z którym pracodawca może wprowadzić jedną przerwę (niewliczaną do czasu pracy), nieprzekraczającą 60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Ustala się ją w układzie zbiorowym lub regulaminie pracy (albo w umowie, jeśli pracodawca nie jest objęty układem lub nie musi wydawać regulaminu). Zdaniem RPO dzięki wprowadzeniu zasady, że pracownik może się ubiegać o kilka krótkich przerw, łącznie nieprzekraczających godziny dziennie, mógłby łatwiej realizować swoje praktyki religijne. Dotyczy to w szczególności wymogu codziennej modlitwy (np. wyznawcy islamu powinni modlić się pięciokrotnie w ciągu dnia).


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Yaaroo(2019-02-06 16:06) Zgłoś naruszenie 124

  To teraz wszyscy będą walić głową w dywanik, albo klepać paciorki różańca. Praca to nie miejsce na religijne praktyki. Wszystkie dni wolne wynikające z kalendarza katolickiego powinny zostać usunięte i zastąpione dodatkowymi dniami urlopu. Wtedy wszyscy pracownicy będą równi i sami pokażą jak im zależy na wolnym w Boże Ciało czy Matki Boskiej Zielnej.

  Odpowiedz
 • echo(2019-02-06 13:22) Zgłoś naruszenie 128

  Ciąg dalszy walki z chrześcijaństwem.

  Odpowiedz
 • bee(2019-02-06 15:41) Zgłoś naruszenie 108

  To nie rząd walczy z chrześcijaństwem, to chrześcijaństwo w habitach walczy ze społeczeństwem kiedy się da i jak się da. Zaczyna od prawa bicia dzieci, kobiet. No i uczynienia z kobiet naczyń do rozrodu w przypadku jakiegokolwiek zapłodnienia. Za to wszystko płaci suweren wierzący i niewierzący.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-02-06 14:13) Zgłoś naruszenie 63

  Zaczyna się ... Kolejna faza , tak de facto ... I POmyśleć : Riecznik Praw UBywatelskich , taki gorliwy ... Jakby POlski van Klajsteren nam się kluł ... Naocznie .

  Odpowiedz
 • Xyz(2019-02-06 12:24) Zgłoś naruszenie 53

  Towarzysz bodnar rzecznik radykalnego ****** taniej siły roboczej na budowach.

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2019-02-06 13:03) Zgłoś naruszenie 32

  Może należałoby mniej radykalnie.? Bo np. muzułmanie mają Ramadan, który trwa wiele dni..... 😁

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane