W tym roku do organizacji pożytku publicznego trafiło ponad 761 mln zł – podało Ministerstwo Finansów w informacji dotyczącej 1 proc. należnego podatku dochodowego przekazanego w rozliczeniu za 2017 r.
Dziennik Gazeta Prawna
To o 101 mln zł więcej niż w ubiegłym roku i o 143,5 mln zł więcej niż dwa lata temu. Średnio każdy z podatników zasilił konto wybranej OPP kwotą 53 zł.
Na przekazanie 1 proc. PIT organizacjom pożytku publicznego (OPP) zdecydowało się w tym roku 14,1 mln osób. Najwięcej z nich, bo 2167 rozlicza się w urzędach podległych Izbie Administracji Skarbowej (IAS) w Warszawie, 1853 podatników składa swoje zeznania w organach podległych izbie katowickiej.
W sumie obdarowanych zostało ponad 8,7 tys. organizacji pożytku publicznego (rok wcześniej 8,2 tys.). Jedna trzecia całej kwoty przekazanej przez podatników PIT w rozliczeniu za 2017 r., podobnie jak rok wcześniej, trafiła do czterech organizacji. Najwięcej, bo ponad 166,3 mln zł, dostała Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Znacznie mniej otrzymały trzy pozostałe organizacje:
– Avalon, która również pomaga niepełnosprawnym – ponad 37 mln zł,
– Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” – prawie 36,2 mln zł,
– Fundacja Sensoria – prawie 13,9 mln zł.