Rzecznik Finansowy złożył wniosek do Sądu Najwyższego w sprawie rozstrzygnięcia rozbieżności w zakresie ustalania odszkodowania z OC przy uwzględnieniu rabatów i upustów stosowanych w sieciach partnerskich zakładów ubezpieczeń - poinformowało w środę biuro Rzecznika Finansowego.

Rzecznik Finansowy Bohdan Pretkiel wystąpił z wnioskiem do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie istniejących w orzecznictwie sądów rozbieżności w zakresie dopuszczalności stosowania w ustalaniu odszkodowania z OC rabatów i upustów stosowanych w sieciach partnerskich zakładów ubezpieczeń - poinformowało w komunikacie biuro RF.

Wyjaśniono, że podniesiona we wniosku wątpliwość dotyczy korelacji obowiązku minimalizowania szkody i współdziałania poszkodowanego z ubezpieczycielem w wykonaniu zobowiązania z ewentualnym uprawnieniem tego ostatniego do ustalenia należnego odszkodowania przy uwzględnieniu rabatów i upustów.

Jak wskazano, wniosek ma na celu zwiększenie ochrony praw i interesów klientów podmiotów rynku finansowego w relacjach z ubezpieczycielami oraz zmiany praktyki zakładów ubezpieczeniowych. Polega ona na pomniejszaniu kwoty odszkodowań z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych o rabaty i upusty stosowane w wybranych warsztatach zakładów ubezpieczeń.

Według RF rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego pozwoli na skuteczniejsze dochodzenie roszczeń od zakładów ubezpieczeń i rozstrzygnięcie istniejących w orzecznictwie sądów rozbieżności w wykładni przepisów prawa.